fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl 

Niemieckie Eurofightery w Rumunii - Foto: Bundeswehra / NATO
Niemieckie Eurofightery w Rumunii - Foto: Bundeswehra / NATO

22 listopada do Rumunii przyleciały niemieckie myśliwce Eurofighter, aby wraz z rumuńskimi siłami powietrznymi wykonywać wzmocnione misje Air Policing z Konstancy w Rumunii. Wcześniej, podczas rozmieszczenia niemieckich pilotów myśliwców w Estonii skupiono się na dalszym pogłębianiu współpracy operacyjnej z ich hiszpańskimi odpowiednikami w ramach wzmocnionej kontroli powietrznej w regionie bałtyckim.

Od 2019 r. Niemcy przeprowadziły zwiększoną integrację z flotami Eurofighterów z Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. Kolejny poziom osiągnięto w 2020 r., kiedy mieszane formacje myśliwców startowały na nieuzbrojone misje szkoleniowe i korzystały ze wzajemnego sprzętu wsparcia naziemnego. W latach 2021 i 2022 mieszane formacje szybkiego reagowania przeprowadziły ćwiczenia z użyciem prawdziwej amunicji, a następnie także loty alarmowe. 

W Rumunii cztery niemieckie Eurofightery wspierane przez 150-osobowy oddział będą latać pod sztandarem NATO do 20 grudnia. Misja ta ma na celu zapobieganie potencjalnym naruszeniom przestrzeni powietrznej przede wszystkim wzdłuż granicy rumuńsko-ukraińskiej. W pogotowiu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, współpracują z myśliwcami F-16 rumuńskich sił powietrznych i rozmieszczonym francuskim systemem naziemnej obrony powietrznej, umożliwiającym zintegrowaną obronę powietrzną. W przeszłości wielokrotnie dochodziło do naruszania rumuńskiej przestrzeni powietrznej przez małe drony.

„Po ostatnich incydentach z dronami Niemcy wysyłają Eurofightery do Konstancy. To wsparcie dla naszych rumuńskich przyjaciół jest oczywiste. Niemieckie siły powietrzne są wszędzie tam, gdzie są potrzebne” – powiedział generał porucznik niemieckiego lotnictwa Ingo Gerhartz.

Obydwa rozmieszczenia podkreślają zaangażowanie Niemiec na rzecz bezpieczeństwa zbiorowego pod patronatem NATO. Podkreśla zaawansowaną interoperacyjność i silną spójność sił powietrznych Sojuszu. - „Sojusz i jego członkowie są w stanie szybko rozmieścić dodatkowe zasoby na wschodniej flance, aby chronić ludzi i terytorium przed potencjalnymi zagrożeniami. Ścisła integracja w ramach sił powietrznych i kosmicznych NATO pomaga nam realizować misję powierzoną nam przez Traktat Waszyngtoński prawie 75 lat temu – o bezpieczeństwie zbiorowym” – powiedział kapitan Grupy Michael Carver, pełniący obowiązki zastępcy szefa sztabu ds. operacyjnych w Dowództwie Powietrznym Sojuszników w Niemczech.

Źródło informacji: Mater. prasow. NATO

No comments

Leave your comment

In reply to Some User