fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Pogrzeb śp. por. Jana Stangryciuka - Foto: Robert Ottenburger
Pogrzeb śp. por. Jana Stangryciuka - Foto: Robert Ottenburger

W wieku 101 lat na wieczną wartę odszedł por. Jan Stangryciuk Black, ostatni Polak z załóg bombowców, mieszkający na Wyspach Brytyjskich i walczący w "Bitwie o Anglię" jako strzelec pokładowy w składzie 300 Dywizjonu Bombowego “Ziemi Mazowieckiej”.

 Pożegnanie naszego Rodaka odbyło się w piątek (10 listopada) w Londynie.W ostatniej drodze śp. por. Stangryciukowi towarzyszyła delegacja Sił Powietrznych z Dęblina: przedstawiciele 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego na czele z dowódcą płk. pil. dr. inż. Pawłem Marcinkowskim, przedstawiciele kadry Lotniczej Akademii Wojskowej z podchorążymi oraz seniorzy ze stowarzyszenia „Promocja-77 Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej”.

Asystę honorową wystawili żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z 41BLSz i Orkiestra Wojskowa w Dęblinie. Śp. por. Jan Stangryciuk urodził się 8 kwietnia 1922 r. w Chełmie. Zmarł 22 października 2023 r. w Londynie. Za swoją służbę został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Medalem Lotniczym oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 2 września 2023 otrzymał awans na stopień porucznika. Spoczął na cmentarzu Gunnersbury w Londynie.

Źródło informacji: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego / Redag. aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User