fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Port Lotniczy Lublin - Foto: Szater, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
Port Lotniczy Lublin - Foto: Szater, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Port Lotniczy Lublin opublikował miesięczne wyniki działalności za październik. W minionym miesiącu port obsłużył 34 031 pasażerów. To o 1788 osób więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. W ciągu 10 miesięcy 2023 r. z lotniska skorzystało już 354 239 osób. W całym 2022 roku było ich 330 064.

Przy sprzyjających okolicznościach port może zbliżyć się do 400 000 podróżnych, co oznaczałoby trzeci wynik w jego 11-letniej historii. Nie będzie to jednak łatwe z uwagi na zakończenie sezonu lotów wakacyjnych, a właśnie wakacje są okresem największej aktywności wielu portów lotniczych w Polsce.

PLL jest jednym z 11 spośród 14 działających w Polsce portów członkiem Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Związek podsumował niedawno ruch pasażerski w III kwartale 2023 roku. Na czoło wybijają się Kraków – 2,7 mln i Gdańsk – 1,87 mln podróżnych. Świdnickie lotnisko, z 145 tys. pasażerów znalazło się na 8 miejscu pozostawiając za sobą porty w Bydgoszczy – 125 tys., Łodzi – 118 tys. i Olsztyn-Mazury – 49 tys.

Od stycznia do września 2023 r. w lotniskach zrzeszonych w ZRPL obsłużono w ruchu pasażerskim 25 660 mln podróżnych. To wzrost o 29% w porównaniu z tym samym okresem minionego roku.

"Ostatnie miesiące pokazały nam, że podróżni wybierając samolot jako środek transportu przyczynili się do reaktywowania turystyki po pandemii. Porty regionalne konsekwentnie i z powodzeniem odbudowywały wakacyjny ruch pasażerski. Prognozy wzrostu ruchu lotniczego w Polsce pokazują jednoznacznie, że trzeba cały czas – zarówno obecnie jak i bliższej i dalszej przyszłości – rozwijać porty lotnicze, aby zapewnić pasażerom kompleksową ofertę. Jest to duże wyzwanie, bo operujemy na bardzo konkurencyjnym rynku lotniczym tak w wymiarze europejskim jak i światowym. Mówiąc o rozwoju portów lotniczych nie możemy też zapominać o kluczowej, wojskowej funkcji wielu z nich. Inwestycje w polskie lotniska to zatem nie tylko inwestycje w rozwój cywilnego ruchu lotniczego ale także w bezpieczeństwo Polski" – mówi Radosław Włoszek, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Źródło informacji: Swidnik.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User