fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Gate C na lotnisku w Kopenhadze - Foto: Materiały prasowe
Gate C na lotnisku w Kopenhadze - Foto: Materiały prasowe

W październiku lotnisko w Kopenhadze obsłużyło ogółem 2,5 miliona pasażerów, co stanowi wzrost o 12% rok do roku. Apetyt na podróże utrzymuje się także w sezonie zimowym, gdyż linie lotnicze realizują swoje zimowe programy. Z Kopenhagi dostępnych jest aż 228 bezpośrednich tras, w tym trzynaście nowych tras do miejsc m.in. w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Wiele osób zdecydowało się przedłużyć lato, wybierając się na urlopy podczas jesiennej przerwy szkolnej, a łącznie 2 542 058 pasażerów sprawiło, że październik był najbardziej pracowitym jesiennym miesiącem na lotnisku w Kopenhadze od kilku lat. Piątek 13 października, który rozpoczął się jesienną przerwą szkolną w Danii, był jak dotąd drugim pod względem ruchu dniem w 2023 r. – przez lotnisko przewinęło się 100 725 pasażerów. Dotychczasowy rekord wynosi 101 225 pasażerów i został ustanowiony w piątek 14 lipca.

„Mieliśmy bardzo dobry miesiąc w październiku. W najbardziej ruchliwe dni w tym okresie obsłużyliśmy około 100 000 pasażerów, co odpowiada ruchowi pasażerskiemu w lecie. Szczególnie dni tuż przed przerwą szkolną były popularnym sposobem na ucieczkę w cieplejsze dni i bardziej słoneczny klimat w południowej Europie lub na wypad do dużego miasta gdzieś w Europie” – mówi dyrektor handlowy Peter Krogsgaard z Copenhagen Airports A/S.

- Liczba pasażerów w październiku wzrosła o 12 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, kiedy lotnisko w Kopenhadze odnotowało 2,3 miliona podróżnych.

- Malaga i Barcelona w Hiszpanii to najpopularniejsze kierunki podróży, w których panuje słoneczna i ciepła pogoda, natomiast Londyn jest zdecydowanym numerem jeden wśród kierunków w dużych miastach ze 165 000 podróżnych.

Różnorodny program zimowy w CPH, również do miast w Polsce

Pod koniec października linie lotnicze rozpoczęły zimowe programy lotów. Oferta kierunków z Portu Lotniczego w Kopenhadze jest bardzo bogata i obejmuje aż 13 nowych tras – m.in. do Afryki, Azji i na Bliski Wschód.

Jak dotąd w tegorocznym okresie zimowym z Kopenhagi dostępnych jest 228 tras, czyli o osiem więcej niż w roku ubiegłym i o jedną więcej niż w 2019 r.

„Jesteśmy zachwyceni tegorocznym programem zimowym i wieloma trasami z Kopenhagi. To fantastyczne, że o tej porze roku mamy teraz więcej tras niż w 2019 r. Jesteśmy dumni, że wiele linii lotniczych koncentruje się na Kopenhadze. Na przykład SAS niedawno ponownie otworzył swoje połączenie do Bangkoku po zaprzestaniu jego obsługi dziesięć lat temu, więc teraz istnieją jeszcze lepsze możliwości podróżowania bezpośrednio do ciepłej, słonecznej Tajlandii w miesiącach zimowych” – mówi Krogsgaard.

Programy zimowe oferują kilka tras długodystansowych. SAS wznowił loty do Miami, otwierając jednocześnie nowe bezpośrednie połączenie do Agadiru w Maroku. Etihad Airways uruchomiło połączenie do Abu Zabi, a Nouvelair Tunisie ma bezpośrednie połączenie do Tunezji.

W Europie Wizz Air otworzył dwie nowe trasy: jedną do Kutaisi w Gruzji i jedną do polskich Katowic, ale przewoźnik uruchomił także połączenia do Budapesztu i Gdańska, które obsługują już inne linie lotnicze. W miesiącach zimowych Ryanair będzie obsługiwał trasy z Kopenhagi do Paryża-Beauvais i Warszawy-Modlin, kontynuując jednocześnie połączenia do Faro w Portugalii i Düsseldorfu-Weeze w Niemczech. Hiszpańskie linie lotnicze Volotea zachowały na zimę połączenie do Nantes we Francji i będą obsługiwać Marsylię również w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Program zimowy będzie trwał do 30 marca 2024 r.

Źródło informacji: Port Lotniczy w Kopenhadze

No comments

Leave your comment

In reply to Some User

Press F10 to toggle Full Screen editing.