fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Wizualizacja stacji kosmicznej Starlab - Grafika: Airbus
Wizualizacja stacji kosmicznej Starlab - Grafika: Airbus

Europejska Agencja Kosmiczna, Airbus Defence and Space i Voyager Space podpisały podczas szczytu kosmicznego ESA w Sewilli trójstronny protokół ustaleń (MoU) w sprawie współpracy na rzecz budowy stacji kosmicznej Starlab, w okresie po zakończeniu działalności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W dokumencie strony ustaliły, że zamierzają wspólnie wspierać badania naukowe i rozwój technologii oraz sprawdzą potencjał współpracy w odniesieniu do obecności na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Współpraca początkowo będzie koncentrować się na badaniu możliwości trwałego dostępu do przestrzeni kosmicznej dla Europy za pośrednictwem stacji Starlab, ale nie będzie się do tego ograniczać. Wspomniane możliwości mogą obejmować:

● dostęp do Starlaba dla ESA i państw członkowskich w celu wykonywania misji astronautycznych i trwałych, długoterminowych badań, a także rozwoju działań komercyjnych.

● wkład w projekty badawcze dotyczące przyszłych misji, wykorzystanie europejskiej technologii w różnych dziedzinach, w tym (ale nie wyłącznie) zaawansowanej robotyki i automatyzacji/sztucznej inteligencji, a także wspieranie europejskich priorytetów naukowych, takich jak nauki o zdrowiu i życiu.

● utworzenie kompletnego, kompleksowego środowiska obejmującego stację orbitalną Starlab na niskiej orbicie okołoziemskiej oraz potencjalny europejski systemu transportu (ładunek i załoga), wykorzystującego ustandaryzowane interfejsy (w interesie polityki otwartego dostępu do Starlaba).

Porozumienie z Sewilli odzwierciedla ambicje ESA, aby umożliwić płynne przejście od działań Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do zrównoważonej eksploatacji na niskiej orbicie okołoziemskiej po 2030 r. infrastruktury przeznaczonej dla ludzi i robotycznej, w tym za pośrednictwem usług komercyjnych. „ESA docenia transatlantycką inicjatywę przemysłową na rzecz komercyjnej stacji Starlab oraz potencjał, jaki drzemie w jej silnym europejskim ramieniu, w zakresie znaczącego europejskiego wkładu przemysłowego i instytucjonalnego w budowę stacji oraz w jej wykorzystanie”, powiedział Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA. „Nasze zespoły liczą na ścisłą współpracę z zespołami Starlab w Europie i USA.”

„Porozumienie z ESA jest istotne, bo nadal wspieramy międzynarodową współpracę w wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej i zmierzamy ku zastąpieniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez Starlab”, powiedział Matt Kuta, prezes Voyager Space. „Współpraca z Airbusem i ESA pozwoli zwiększyć wkład Europy w eksplorację przestrzeni kosmicznej i zapewni jej bycie liderem w dziedzinie komercyjnego wykorzystania kosmosu”.

„Cieszymy się, że kierownictwo ESA myśli perspektywicznie i wykazuje tak duże zainteresowanie Starlabem”,  powiedział Mike Schoellhorn, prezes Airbus Defence and Space. „Nasza współpraca nad stacją kosmiczną nowej generacji opiera się na długim i udanym partnerstwie między ESA i Airbusem w zakresie opracowywania i obsługi szerokiej gamy załogowych i bezzałogowych statków kosmicznych”.

W przeszłości Airbus dostarczał ESA pojazdy kosmiczne, takie jak moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Columbus, wszystkie pięć automatycznych pojazdów transferowych (ATV) oraz – ostatnio – europejski moduł serwisowy (ESM) dla Oriona, wkład Europy w misję powrotną na Księżyc (Artemis), prowadzona przez NASA. W sierpniu 2023 r. Voyager i Airbus ogłosiły zawarcie porozumienia w sprawie utworzenia transatlantyckiej spółki joint venture mającej na celu wspieranie ciągłej obecności człowieka na niskiej orbicie okołoziemskiej oraz płynne przejście działalności naukowej i badawczej w zakresie mikrograwitacji do nowego rozdziału, po zakończeniu funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Oczekuje się również, że Starlab będzie miał europejską stowarzyszoną spółkę joint venture, która będzie bezpośrednio obsługiwać ESA i agencje kosmiczne z państw członkowskich.

Źródło informacji: Airbus

No comments

Leave your comment

In reply to Some User