fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

F-35 / Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Pixabay License
F-35 / Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Pixabay License
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przypomina, że włoski kontyngent przybył do Polski pod koniec sierpnia. Jako pierwsi w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku zjawili się żołnierzy odpowiedzialni za logistykę i zabezpieczenie techniczne. Po nich, 13 września, wylądowały dwa samoloty F-35, do których później dołączyły dwa kolejne myśliwce.

W Polsce stacjonowały maszyny należące do 32° Stormo (Skrzydła), stacjonującego na co dzień w bazie Amendola na południu Włoch (Apulia) oraz 6° Stormo z bazy lotniczej Ghedi na północy tego kraju (Lombardia).

Włoskie samoloty stacjonowały w Polsce w ramach natowskiej operacji Enhanced Air Policing czyli rotacyjnej obecności kontyngentów lotniczych państw członkowskich sojuszu na wschodniej flance NATO.

Włoscy piloci wzmacniali siły patrolujące wschodnią flankę NATO. Byli w ciągłej gotowości, by poderwać samoloty w razie alarmu Alpha Scramble. 

Włoscy i polscy piloci wykonywali także wspólne loty treningowe. Włoskie F-35 wrócą do Malborka pod koniec listopada br. i będą stacjonować tam do pierwszych dni lutego 2024 r.

Źródło: DGRSZ

No comments

Leave your comment

In reply to Some User