fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Pierwsza Akcja Serce została wykonana przez lotników z 33 Bazy Lotnictwa Transportoweg. Samolot M-28 Bryza wystartował 20 maja o godzinie 6:06 i wykonał przelot na trasie Powidz-Wrocław-Gdańsk-Powidz na rzecz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, a powrócił na macierzyste lotnisko o 10:50.
Druga Akcja Serce została przeprowadzona przez pilotów z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Samolot M-28 Bryza wyleciał z Balic o godzinie 19:16 20 maja i wykonał przelot na trasie Kraków-Szczecin-Katowice-Kraków na rzecz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu , a powrócił do bazy o godzinie 5:40 21 maja.

Kolejne zadanie lotnicze wykonali lotnicy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Akcja rozpoczęła się wylotem z Gdyni o godzinie 0:22 21 maja i zakończyła się o 4:52 tego samego dnia. Przelot odbył się po trasie po trasie Gdynia - Goleniów - Warszawa Gdynia. W tym przypadku również wykorzystano samolot M-28 Bryza.

Ostatnia Akcja Serce w weekend została wykonana przez pilotów z 33 BLTr na trasie Powidz-Warszawa-Szczecin-Powidz na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. Akcja Serce została przeprowadzona prawidłowo i bez zakłóceń. Do przeprowadzenia Akcji został wykorzystany samolot M-28 Bryza.

Aż 43 razy od początku 2023 r. lotnictwo wojskowe pomagało medykom ratującym ludzkie życie w ramach tzw. "Akcji Serce", która służy transportowi organów do przeszczepów. Loty wykonywane w ramach Akcji Serce to szczególny typ lotów, dzięki którym możliwe jest ratowanie ludzkiego życia. Wojskowi lotnicy od wielu lat wykonują tego typu zadania. Wojskowi lotnicy wspierają polską transplantologię już od 38 lat. W ramach Akcji Serce żołnierze pełnią całodobowe dyżury przez 365 dni w roku. Na pokładzie wojskowych samolotów transportują narządy do przeszczepu w dni powszednie, w święta, w sylwestra i bardzo często w weekendy. Najpierw lot z bazy po lekarzy-transplantologów, potem po organy, następnie do kliniki wykonującej przeszczepy, na końcu powrót do macierzystej jednostki. Wojskowi lotnicy spędzają w ten sposób kilka godzin w powietrzu plus kilka kolejnych w oczekiwaniu na lotniskach na ekipy medyczne, które pracują w szpitalach, pobierając organy.
Najczęściej w ramach wspomnianej akcji wykorzystywane są statki powietrzne 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego: 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa i 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. Od wielu lat w Akcję Serce zaangażowani są także lotnicy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a dokładnie z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. Obecnie Siły Powietrzne wspierają kliniki i instytuty kardiologii i transplantologii zapewniając transport lotniczy dla załóg medycznych oraz przewożonych organów za pomocą statków powietrznych C-295M CASA oraz M-28 Bryza. W 2018 r. żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych udzielili wsparcia ratującym ludzkie życie medykom 38 razy. W 2019 wykonano 34 Akcję Serce, w 2020 r. wojskowi piloci także zrealizowali 34 akcje. W 2021 roku wojskowe samoloty i śmigłowce aż 78 razy podrywały się w ramach Akcji Serce. W 2022 roku w ramach tej inicjatywy wykonano 74 loty. W 2023 roku lotnicy wykonali już 43 takie wyloty.
W 2023 roku załogi z Dowództwa Generalnego RSZ zrealizowały 43 Akcje Serce.
34 akcji zrealizowali lotnicy z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego:
- 8 Bazy Lotnictwa Transportowego 27 akcji;
- 33 Baza Lotnictwa Transportowego 7 akcji;
- 9 akcji wykonali piloci z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a dokładnie z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.
Źródło informacji: wojsko-polskie.pl