Do tragicznej w skutkach katastrofy doszło w nocy 13 czerwca 2001 r. W jej wyniku tragicznie zginęło dwóch pilotów: ppłk pil. Maciej Górkiewicz oraz por. pil. Arkadiusz Madej. Samolot, którym lecieli rozbił się przy podejściu do lądowania i stanął w płomieniach.
W 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego pamięć o poległych nie ginie. Pamiętając o kolegach lotnikach każdego roku żołnierze Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 33. Bazy Lotnictwa Transportowego oddają cześć poległym pilotom. W imieniu żołnierzy i pracowników delegacja na czele z płk. pil. Grzegorzem Kołodziejczykiem, zastępcą dowódcy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz płk. pil. Krzysztofem Szymańcem, dowódcą 33. Bazy Lotnictwa Transportowego (33. BLTr), oddała hołd poległym oraz złożyła wiązankę kwiatów i zapała znicz przed pomnikiem upamiętniającym śmierć pilotów.
W tym roku pracownicy i żołnierze w szczególny sposób uczcili pamięć o swoich kolegach z własnej inicjatywy i własnymi siłami odnowili pomnik upamiętniający katastrofę i poległych pilotów, który został wystawiony w pierwszą rocznicę katastrofy, w jej miejscu. Wyeksponowany element to część prawego statecznika poziomego samolotu Su-22 nr 102. W stateczniku uzupełniono braki w poszyciu, naprawiono uszkodzenia mechaniczne, pozostawiając celowo niektóre pęknięcia struktury. Całość pomalowano na kolor błękitny, co odpowiadało ówczesnemu malowaniu większości samolotów. Dodatkowo z obu stron naniesiono oznaczenie polskich Sił Powietrznych szachownicę lotniczą. W 2017 roku, z inicjatywy techników i pracowników eskadry technicznej 33. BLTr odnowiono i ponownie pomalowano stojący pomnik z zachowaniem ówczesnych barw i oznaczeń.
W 2020 roku za zgodą Dowódcy 33. BLTr podjęto decyzję o kompleksowej renowacji pomnika wraz z rewitalizacją przyległego terenu. Jednocześnie podjęto decyzję o przywróceniu oryginalnego malowania. Przedstawiciele eskadry technicznej 33. BLTr. całkowicie zdemontowali pomnik, usunęli całą powłokę lakierniczą, oczyścili i odtłuścili powierzchnię i nanieśli nową powłokę lakierniczą. Ponadto wykonali, szachownice lotnicze, które zostały zamontowane z obu stron statecznika.
Przedstawiciele infrastruktury powidzkiej bazy oczyścili teren wokół pomnika i dokonali wymiany oraz ponownego ułożenia kostki. Powyższa inicjatywa jest świadectwem pamięci żołnierzy i pracowników 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego o poległych pilotach, którzy służyli i wykonywali loty nad ziemią powidzką.
Tekst: mjr Artur Chlebowski, kpt. Martyna Fedro-Samojedny / 3.SLTr