fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

"Oczami Pilota" - Benedykt Sasim / Wydawnictwo Nowoczesne
"Oczami Pilota" - Benedykt Sasim / Wydawnictwo Nowoczesne

Pułkownik pilot dr inż. Benedykt Sasim służbę w lotnictwie polskim rozpoczął 3 stycznia 1968 roku. Od dziecka pasjonował się lotnictwem. W latach licealnych ukończył szybowcowe LPW-1 w płockim Aeroklubie Ziemi Mazowieckiej. Po zdaniu egzaminów wstępnych w Dęblinie został skierowany do Aeroklubu Białostockiego, gdzie ukończył LPW-2 i został zakwalifikowany do szkoły lotniczej w Dęblinie.

Podczas studiów w WOSL latał na samolotach TS-11 Iskra w Radomiu i następnie na samolotach SBLim-2 i Lim-2 w Dęblinie. Szkołę ukończył jako absolwent pierwszej promocji Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w 1971 roku. Po promocji służbę lotniczą pełnił w 45. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego w Babimoście, 3. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Bydgoszczy, w 7. Brygadzie Lotnictwa Rozpoznania Operacyjnego (później 7. Pułku Lotnictwa Bombowego- rozpoznawczego), w 3. Dywizji Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, w 4. Korpusie Lotniczym i 3. Korpusie Obrony Powietrznej we Wrocławiu. Loty wykonywał na samolotach: TS-11 Iskra, SBLim-2, Lim-2, Lim-6bis, Su-7U, Su-7BKŁ, Su-20, Su-22UM3K, Su-22M4.

W czasie służby w lotnictwie zetknął się z wieloma zdarzeniami w powietrzu, ludźmi najwyższych stanowisk w lotnictwie i wojskach w ogóle, co skrzętnie opisał w swoich wspomnieniach. Ukończył Akademię Lotniczą w Monino, Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne w Akademii Obrony Narodowej, kurs Bezpieczeństwa Powietrznego w IFSA w Paryżu. W czasie służby w lotnictwie wykonał ponad 3000 startów i lądowań w czasie 2070 godzin bez wypadku z własnej winy. Był pilotem klasy mistrzowskiej, został wyróżniony tytułem Zasłużony dla Wojsk Lotniczych, Zasłużony dla 3. Korpusu Obrony Powietrznej oraz wpisem do Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pełnił obowiązki Dowódcy 7. Pułku Lotnictwa Bombowo-Rozpoznawczego, zastępcy Dowódcy 3. Dywizji Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego. Jako jedyny w historii był kolejno szefem lotnictwa 4. Korpusu Lotniczego i następnie 3. Korpusu Obrony Powietrznej. Uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych w 2003 roku. Służbę w lotnictwie zakończył w 2004 roku na stanowisku Szefa Szkolenia 3 KOP.

oczami pilota wydawnictwo nowoczesne

Oczami pilota to historia dziecięcego marzenia przekutego w rzeczywistość. Widok lądującego samolotu wyzwolił w kilkuletnim Benedykcie Sasimie pragnienie, by zostać pilotem. Ścieżka jego kariery nie zawsze okazywała się prosta. Nie ominęły go zakręty, kołowania i nieudane starty, a mimo że był świadkiem niejednej katastrofy, jego samego los oszczędził. Wiedza i doświadczenie to podwaliny, by stać się ekspertem w swoim fachu, jednak i one nie zawsze wystarczą.

Przeczytajcie, jak od podszewki wygląda życie pilota. Pułkownik pilot dr inż. Benedykt Sasim bez owijania w bawełnę opisuje codzienność za sterami. Marzenia się spełniają. Potrzeba odrobiny dobrej woli i szczęścia oraz masy wysiłku, by osiągnąć to, czego się pragnie.

Książkę należy zaliczyć do ciekawszych z tego gatunku. Oddaje realizm służby lotniczej na ziemi i w powietrzu minionych lat. Książka będzie miała swoją premierę 28 lipca!

Patronat nad książką objął m.in. portal Aviation24.pl

Źródło informacji: Wydawnictwo Nowoczesne

No comments

Leave your comment

In reply to Some User