fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Prototyp tureckiego myśliwca KAAN w testowym locie - Źródło: ujęcie z filmu osadzonego w publikacji - X / @halukgorgun
Prototyp tureckiego myśliwca KAAN w testowym locie - Źródło: ujęcie z filmu osadzonego w publikacji - X / @halukgorgun

Czy turecki myśliwiec KAAN zastąpi samoloty F-16 kupione od USA i F-35, których być może Turcja nigdy nie zakupi? Po wczorajszym pierwszym oficjalnym locie myśliwca V generacji KAAN jest to co raz bardziej możliwe. W obecnej chwili prototyp samolotu jest na tak wstępnym poziomie, że prawdopodobnie nie posiada jeszcze możliwości Stealth. Maszynę zasilają dwa silniki General Electric F110.

Barbaros Demirbaş był pilotem, które przeprowadził lot testowy. KAAN wykonał lot w czasie 13 minut, z prędkością maksymalną 425 km/h i osiągnął pułap prawie 2500 metrów. Towarzyszył mu myśliwiec F-16.

W wywiadzie dla VoiceOfLevant pilot testowy Barbaros Demirbaş powiedział, że kolejne próby po kolejnych modyfikacjach rozpoczną się w czerwcu. Nie jest to jeszcze myśliwiec 5 generacji. Generacja 4.5 zacznie się od wersji Block 10, a generacja 5 od Block 20.

 

 

Tymczasem portal SavunmaSanayiST.com prezentuje rozmowę z głównym inżynierem Emre Yasa biorących udział w projekcie: - "...Miejmy nadzieję, że odtąd będziemy sprzedawać ten samolot całemu światu, nie tylko dlatego, że został zbudowany na tych ziemiach, ale także dlatego, że ma lepsze parametry niż konkurencja. Będą chcieli to kupić, ale będzie to produkt, którego nie da się kupić za pieniądze. Jeśli chcemy, damy im to. Mam nadzieję, że wkrótce to zobaczymy, cały nasz zespół próbuje tego dokonać". - wypowiedź brzmi dość tajemniczo, ale widać, że Turcja pokłada w tym projekcie duże nadzieje.

Źródło informacji: X, SavunmaSanayiST, VoiceOfLevant, aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User