fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

F-35 - Zdjęcie ilustracyjne/poglądowe - Foto: Pixabay License
F-35 - Zdjęcie ilustracyjne/poglądowe - Foto: Pixabay License

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż do 40 sztuk wielozadaniowych samolotów myśliwskich 5 generacji F-35A wraz z dwoma zapasowymi silnikami Pratt & Whitney F135-PW-100. Jednocześnie zgodził się na sprzedaż 40 egzemplarzy nowych F-16 dla Turcji i 79 zestawów modernizacyjnych dla starych typów F-16.

Jak podaje DSCA (Defence Security Cooperation Agency) Grecja zapłaci producentowi F-35 około 8,6 mln dolarów za pakiet obejmujący samoloty, zapasowe silniki i dodatkowo min: oprogramowanie, wbudowane urządzenia bezpiecznej komunikacji KGV-135A, urządzenia CAD/PAD, flary, pełne symulatory misji, systemy walki elektronicznej i wsparcie laboratorium przeprogramowania; systemy zarządzania i wsparcia logistyki, systemy wykrywania, śledzenia i namierzania zagrożeń, sparcie logistyczne kontrahentów (CLS); sklasyfikowane oprogramowanie i rozwój oprogramowania, dostarczanie i wsparcie w zakresie integracji, wsparcie w zakresie transportu, pojemniki na broń, amunicje oraz sprzęt pomocniczy, wsparcie i sprzęt integracyjny oraz testowy, wsparcie programu doskonalenia podzespołów silników lotniczych (CIP), bezpieczną komunikację, precyzyjną nawigację oraz systemy i sprzęt kryptograficzny, sprzęt do identyfikacji przyjaciela lub wroga (IFF); części zamienne i naprawcze, materiały eksploatacyjne i akcesoria, a także wsparcie w zakresie napraw i zwrotów; drobne modyfikacje, konserwację i wsparcie konserwacyjne, szkolenie personelu i sprzęt szkoleniowy, publikacje niejawne i niejawne oraz dokumenty techniczne, gwarancje, badania i ankiety rządu USA oraz wsparcie inżynieryjne, techniczne i logistyczne oraz inne powiązane elementy logistyki i wsparcia programu.

Proponowana sprzedaż jest poparta tym, że będzie wspierać cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę zdolności powietrznych i interoperacyjności sojusznika z NATO, który jest siłą zapewniającą stabilność polityczną i gospodarczą w Europie.

Proponowana sprzedaż umożliwi Grecji modernizację sił powietrznych i poprawę zdolności Grecji do obrony swojej przestrzeni powietrznej, wniesienie wkładu w misje NATO mające na celu zachowanie bezpieczeństwa regionalnego i obronę sojuszników w NATO, a także utrzymanie interoperacyjności z siłami USA i NATO. Zakup F-35 zrekompensuje wycofywanie starej floty Greckich Sił Powietrznych składającej się min. z samolotów F-4 i Mirage 2000. Przeprowadzona analiza wykazała, że Grecja nie będzie miała trudności z przyjęciem i zaadoptowaniem nowych samolotów i usług w swoich siłach zbrojnych. Proponowana sprzedaż tego sprzętu i wsparcia ma nie zmienić podstawowej równowagi militarnej w regionie oraz nie będzie miała negatywnego wpływu na gotowość obronną USA.

Głównymi wykonawcami będą Lockheed Martin Aeronautics Company z Fort Worth w Teksasie oraz Pratt & Whitney Military Engines z East Hartford w stanie Connecticut. Jak wiadomo, przy tego typu umowach kupujący zazwyczaj żąda offsetu. DSCA nie chce się wypowiadać na ten temat, ponieważ wszelkie umowy offsetowe zostają określone w negocjacjach pomiędzy nabywcą a wykonawcą.

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż nowych F-16 po tym jak parlament Turcji i prezydent zgodzili się na długo oczekiwane przystąpienie Szwecji do NATO.

Jak informuje min. portal The New Voice of Ukraine po wyrażeniu przez Stany Zjednoczone zgody na sprzedaż Grecji nowoczesnych myśliwców F-35, Grecja zatwierdziła transfer swoich przestarzałych systemów uzbrojenia na Ukrainę. Grecja jest uzbrojona w systemy obrony powietrznej TOR (21 sztuk), OSA (38 sztuk) i S-300, a także w działa przeciwlotnicze ZU-23-2 i amunicję do wyżej wymienionych. Grecja rozwiązała umowę z Rosją na wsparcie techniczne i konserwację systemów obrony powietrznej Tor-M1 i Osa-AKM. Sekretarz stanu USA Antony Blinken zaoferował Grecji opcję przekazania lub sprzedaży broni Ukrainie w zamian za pomoc Waszyngtonu o wartości do 200 mln dolarów.

Źródło informacji: DSCA, nv.ua, aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User