fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

„Lotniczy Lublin” to publikacja wydana przez Fundację Lotniczy Lublin i lubelski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, opowiadająca o ludziach, przemyśle, konstrukcjach i organizacjach związanych z lotnictwem. Foto: swidnik.pl
„Lotniczy Lublin” to publikacja wydana przez Fundację Lotniczy Lublin i lubelski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, opowiadająca o ludziach, przemyśle, konstrukcjach i organizacjach związanych z lotnictwem. Foto: swidnik.pl

„Lotniczy Lublin” to publikacja wydana przez Fundację Lotniczy Lublin i lubelski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, opowiadająca o ludziach, przemyśle, konstrukcjach i organizacjach związanych z lotnictwem. Nie zabrakło w niej akcentu związanego z miastem Świdnik. Jeden z rozdziałów książki poświęcony jest Szkole Pilotów Ligi Powietrznej i Przeciwgazowej w Świdniku. - pisze portal swidnik.pl.

Egzemplarz „Lotniczego Lublina” na ręce burmistrza Świdnika - Waldemara Jaksona przekazali dzisiaj Józef Mokijewski, prezes zarządu lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz Aleksander Krawyciński, sekretarz zarządu i autor publikacji.

– Panie burmistrzu, serdecznie dziękujemy  za wielki wkład i pomoc finansową przy wydaniu limitowanej edycji książki „Lotniczy Lublin” – mówił Józef Mokijewski. –  Osobne podziękowania składamy wszystkim, którzy zaakceptowali sfinansowanie tej bezcennej publikacji.  Promuje ona powstanie pierwszego w Polsce przemysłu lotniczego w Lublinie w latach 1920-1939, ale, dzięki pomocy i zaangażowaniu Piotra Jankowskiego, dyrektora Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku, znalazł się w niej również materiał o świdnickiej szkole pilotów. Informacje o LOPP są mało znane, nawet w środowisku lotniczym, tym cenniejszy jest więc ten świdnicki rozdział.

– Książka stanowi doskonałą promocję naszego miasta, które ma piękne tradycje lotnicze. Przypomina także o ciekawej historii szkoły pilotów. Trzeba dodać, że ukazała się  w 105. rocznicę powstania polskiego lotnictwa wojskowego. Autor Aleksander Krawyciński włożył dużo pracy w jej przygotowanie – podkreślał burmistrz Waldemar Jakson.

– Do tej pory nasze publikacje trafiały głównie do mieszkańców naszego miasta. „Lotniczy Lublin” rozchodzi się w szerszych kręgach, więc historię Świdnika i jego tradycji lotniczych pozna większe grono odbiorców. Bardzo nas to cieszy – wyjaśniał Piotr Jankowski.

Książka "Lotniczy Lublin" - Foto: Swidnik.pl
Książka "Lotniczy Lublin" - Foto: Swidnik.pl

Patronat nad trzecim wydaniem książki objął burmistrz W. Jakson, Gmina Miejska Świdnik udzieliła wsparcia finansowego, a koordynatorem wydania jest Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku.

Podczas spotkania Kazimierz Patrzała, prezes Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku, przekazał gościom z Lublina egzemplarz książki „Wiropłaty nad polami. Wspomnienia agrolotników śmigłowcowych z Polsce i za granicą”.

– Niech będzie doskonałą pamiątką ze Świdnika i naszej współpracy – dodał Kazimierz Patrzała.

Goście z Lublina przekazali także kilka publikacji do biblioteczki lotniczej Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. Były to, oprócz „Lotniczego Lublina”: „Samolot PWS-26”, „Obladzanie samolotów” i „Obłoczki sercem malowane-dzieci lotnikom” z płytą.

– Mamy nadzieję, że opracowane przez nas książki wzbogacą waszą bibliotekę i będą kolejnymi cennymi pozycjami w zbiorach poświęconych lotnictwu – mówił Aleksander Krawyciński, wręczając je P. Jankowskiemu.

Źródło informacji: swidnik.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User

Press F10 to toggle Full Screen editing.