piątek, 07 wrzesień 2018 08:14

Pierwszy lot wschodniej Polski im. Pawła Zołotowa.

Napisane przez Navcomsystems
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: Navcomsystems Foto: Navcomsystems

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego – uroczystości z takich okazji nie mogą zostać zapomniane. Już w najbliższy piątek 7 września, rozpocznie się I Lot Polski Wschodniej im. Pawła Zołotowa. Jest to trzydniowe, wyjątkowe, niekomercyjne spotkanie pilotów z całego kraju, połączone z licznymi atrakcjami współtowarzyszącymi.

Impreza ma za zadanie propagować turystykę samolotową oraz promować organizacje i firmy lotnicze z Lubelszczyzny oraz utrwalać podniebne tradycje tego regionu.

Wydarzenie celowo zostało zaplanowane na najbliższy weekend 7-9 września, aby wzorem roku ubiegłego, zsynchronizować je z cyklem imprez lotniczych „Skrzydła nad Kazimierzem”. Pomysł powstał dzięki wydawnictwu KAGERO Publishing. Wydawnictwo i firma lotnicza Navcom Systems skonsolidowały siły i tak oto zrodziła się ta impreza. Dołączyły do nich Aeroklub Lubelski i Aeroklub Stalowowolski. Chociaż organizatorami są przedsiębiorstwa komercyjne, sama impreza ma charakter non-profit. Uczestnicy rajdu pokrywają koszty związane z wyżywieniem, noclegiem, paliwem i innymi ewentualnymi kosztami logistycznymi. Organizatorzy zapewniają opracowanie atrakcyjnego programu rajdu, pomoc w rezerwacji hoteli, pomoc logistyczną techniczną i nawigacyjną itp.

Organizatorzy podkreślają, że nie tylko podwójna rocznica jest specjalną okazją, ale równie ważnym celem jest konsolidacja środowiska pilotów i właścicieli samolotów turystycznych, umożliwienie nawiązania osobistych kontaktów ludzi, którzy poświęcili się temu wspaniałemu stylowi życia jakim jest latanie.

navcom rajd lot polski zołotow

navcom rajd lot polski zołotow

navcom rajd lot polski zołotow

navcom rajd lot polski zołotow

navcom rajd lot polski zołotow

Wzorem dla I Lotu Polski Wschodniej był ubiegłoroczny I FLY RAJD - towarzyski zlot pasjonatów lotnictwa (warto podkreślić, zlot bardzo udany), zorganizowany również przez Navcom Systems i KAGERO Publishing. Nawiązały się nowe znajomości, uczestnicy zwiedzili Lublin, a z lotu ptaka podziwiali Lubelszczyzn. Była to również świetna okazja do zapoczątkowania cyklicznej imprezy lotniczej.

„– Chcemy, aby miasto Świdnik o tak silnych lotniczych korzeniach znowu zatętniło życiem, aby na rozległym, zielonym lotnisku – poza operacjami stricte szkoleniowymi – odbywały się zloty, rajdy, zawody sportowe i pokazy lotnicze – mówi Grzegorz Jędrasik, prezes Navcom Systems Fly. – Chcemy wnieść swój wkład w lotniczą rewitalizację tego miejsca, tym bardziej, że sama nazwa „Świdnik” kojarzona jest z lotnictwem. To wielkie wyzwanie.” – tak zapowiadał na rozpoczęciu ubiegłorocznej imprezy, inaugurującej działalność Fly Academii, prezes Navcom Systems Fly i dotrzymał słowa. Szkoła nie tylko kształci pilotów, organizuje pogawędki „przy kawce”, ale jest też współorganizatorem i partnerem dużych lotniczych imprez.

Samoloty przylecą w piątek na lotnisko Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu (EPLR). Na sobotę organizatorzy zaplanowali przelot na trasie Radawiec (EPLR), Kazimierz nad Wisłą, Sandomierz, Turbia (EPST) z wieczornym lądowaniem na lądowisku firmy PRONAR Sp. z o.o. Narew II. W niedzielę uczestnicy wydarzenia będą gośćmi tejże firmy. Wydarzenie będzie obfitowało też w atrakcje na ziemi. Na odwiedzanych lotniskach zostanie rozegrana konkurencja na celność lądowania. Wyjątkowy charakter rajdu podkreśli udział samolotów historycznych, w tym Piper Cub śp. Pawła Zołotowa. Samolot został odrestaurowany przez Antoniego Nowaka z Żywca i jest atrakcją wielu pokazów lotniczych. Wśród uczestników rajdu znajdą się m.in. samoloty historyczne, uczestnicy ubiegłej edycji rajdu. Instruktorzy Navcom Systems Fly Academy, będą mieli pieczę nad bezpieczeństwem załóg na każdym etapie rajdu.

Uczestników prosimy o zarezerwowanie dobrej pogody i zabranie ze sobą uśmiechów.

I Lot Polski Wschodniej jest imprezą dla pilotów i właścicieli samolotów turystycznych oraz historycznych.

Źródło informacji i zdjęć: Navcomsystems

Czytany 633 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 wrzesień 2018 08:26

Artykuły powiązane

 • Polska Agencja Kosmiczna prowadzi rozmowy o współpracy Polski i USA dot. kosmosu.

  Polska Agencja Kosmiczna prowadzi rozmowy o współpracy Polski i USA dot. kosmosu. Chodzi o rozwój projektów na rzecz misji kosmicznych czy współpracę badawczą w zakresie technologii kosmicznych - podała w piątkowym komunikacie PAK.

 • Pierwszy polski komercyjny satelita Światowid zostanie wystrzelony w kosmos w kwietniu.

  W kwietniu przyszłego roku satelita Światowid już będzie po wszystkich testach. Poleci na międzynarodową stację kosmiczną i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę - powiedział PAP prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

 • Small Planet Airlines Polska poszukuje dodatkowych inwestycji poprzez restrukturyzację.

  Polska linia czarterowa Small Planet Airlines Sp. z o. o. ogłosiła, że rozpoczęła proces restrukturyzacyjny (przyspieszone postępowanie układowe) zgodnie z polskim prawem. Ten krok został zaplanowany jako integralna część zmian w Small Planet Group.

 • Rakietowy europejski gigant MBDA otwiera przedstawicielsto w Polsce.

  Europejski producent systemów rakietowych MBDA otworzył w Warszawie biuro przedstawicielskie, podkreślając tym samym długofalowe zaangażowanie w Polsce. Przedstawicielstwo zostało otwarte w obecności polskich interesariuszy MBDA oraz przedstawicieli rządów państw macierzystych rakietowej grupy.

 • Polska Agencja Kosmiczna członkiem Międzynarodowej Federacji Astronautycznej.

  Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Astronautycznej podczas trwającego właśnie kongresu w Bremie - poinformowała we wtorek POLSA w przesłanej PAP informacji prasowej.

 • Dziesięć minut lotu, kilkanaście figur w powietrzu, ogromne wrażenie publiczności.

  Jego niezwykłe pokazy w myśliwcu F-16 można zobaczyć podczas air show w Polsce i Europie, ostatnio również w czeskiej Ostrawie, gdzie trwały Dni NATO. O tym jak przygotowuje się do pokazu, opowiada mjr Dominik „Zippity” Duda, lider zespołu F-16 Tiger Demo Team Poland, a na co dzień instruktor-pilot w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

 • Awantura i próba otwarcia drzwi awaryjnych samolotu lecącego z Kanady.

  Mandatem 500 zł został ukarany 55-letni mężczyzna, który zakłócał porządek na pokładzie samolotu lecącego z Toronto. Wobec krewkiego pasażera musieli interweniować funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa – Okęcie.

 • Pamięć o polskiej załodze zestrzelonego samolotu RAF.
  Delegacja Polskich Sił Powietrznych z 8. BLTr wzięła udział w uczczeniu polskich lotników zestrzelonych podczas lotu z pomocą dla Walczącej Polski. W dniu 28 grudnia 1944 roku Halifax Mk V o numerze LL 187 z Dywizjonu Specjalnego 301 "Ziemi Pomorskiej" wystartował z Brindisi we Włoszech z zadaniem dotarcia z misją w okolice Lublina.
 • Polacy w spadochronowym rekordzie Europy 30-Way!

  W Holandii spadochroniarze ustanowili rekord Europy 30-Way w Canopy Formation. Wśród 30 skoczków spadochronowych aż ośmiu było z Polski. Ogromnym wsparciem dla ustanowienia tego rekordu byli: Michał Balonis, Marcin Bąk, Paweł Michalski, Szymon Chełmicki, Maciej Gago, Iza Pilarczyk, Grzegorz Sujkowski i Jarosław Zwierzyński.

 • W Dniach NATO w Czechach wzięli udział także Polacy.

  W powietrzu m.in. polskie i belgijskie F-16, fiński F/A-18 Hornet, chorwackie i brytyjskie Tajfuny, francuskie Rafale, szwedzkie Drakeny, Gripeny w czeskich barwach, słowackie MiG-29 oraz różnego typu śmigłowce. A na ziemi czołgi, transportery opancerzone, samoloty myśliwskie i transportowe oraz hit pokazów – bombowiec B-52. W weekend w Ostrawie odbyły się Dni NATO.

Top