wtorek, 09 styczeń 2018 12:06

3570 zł grzywny i mandat 500 zł dla pijanego pasażera.

Napisane przez Nadwiślański Oddział Straży Granicznej
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: NOSG / Archiwum Źródło zdjęcia: NOSG / Archiwum

W ubiegłym tygodniu w piątek 35-letni mężczyzna nie został wpuszczony na pokład samolotu odlatującego do Londynu. Niedoszły pasażer został poinformowany przez koordynatora rejsu, że przyczyną takiej decyzji jest jego agresywne zachowanie i stan wskazujący na upojenie alkoholowe. To był jednak tylko początek jego możliwości.

Na miejsce zdarzenia udali się funkcjonariusze Straży Granicznej z Zespołu Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Podróżnego wezwano do zachowania zgodnego z prawem i poinformowano o możliwości użycia środków przymusu bezpośredniego. Mężczyzna nie reagował na polecenia funkcjonariuszy i używał wobec nich słów powszechnie uznanych za obelżywe.

Funkcjonariusze zastosowali wobec awanturnika środki przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających oraz kajdanek i przeprowadzili go do pomieszczeń Straży Granicznej. Mężczyzna został zatrzymany na podstawie art. 11 ust. 1 pkt 5a Ustawy o Straży Granicznej oraz art. 226 kk za znieważenie funkcjonariusza publicznego podczas pełnienia obowiązków służbowych. Zatrzymany został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu - wynik badania 1.12 mg/l - 2.35 promila. Kolejnego dnia kontynuowano z zatrzymanym czynności służbowe. Wobec ob. RP wszczęto postępowanie przygotowawcze w sprawie o przestępstwo określone w art. 226 § 1 kk., tj. o czyn znieważenia funkcjonariusza Straży Granicznej podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych poprzez skierowanie do niego słów powszechnie uważanych za obraźliwe. Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa wynikającego z artykułu 335 § 2 kpk do dobrowolnego poddania się karze grzywny w wysokości 3570 złotych. Powyższy wymiar kary został uzgodniony z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim.

Ponadto za czyn z art. 210 ustęp 1 pkt. 7 ustawy z dnia 3 lipca 2002 roku - Prawo Lotnicze (naruszenie postanowień nakazów i zakazów ustanowionych przez zarządzającego lotniskiem poprzez zakłócanie spokoju i porządku publicznego przebywając w stanie upojenia alkoholowego) ww. otrzymał mandat karny kredytowany w kwocie 500 złotych.

Źródło informacji i zdjęcia: http://www.nadwislanski.strazgraniczna.pl,3570-zl-grzywny-i-mandat-500-zl-dla-pijanego-pasazera.html

Czytany 632 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 styczeń 2018 12:15

Artykuły powiązane

Top