poniedziałek, 20 listopad 2017 13:29

LWD Żuraw ma już własną witrynę w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Napisane przez MLP Kraków
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O samolocie LWD Żuraw będziemy mogli dowiedzieć się wszystkiego na specjalnie do tego dedykowane podstronie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Informacje te można znaleźć pod poniższym linkiem: http://www.muzeumlotnictwa.pl/lwd-zuraw/index.php . Samolot LWD Żuraw wchodzi w skład kolekcji samolotów związanych z osobą jednego z najwybitniejszych polskich konstruktorów lotniczych po II wojnie światowej Tadeusza Sołtyka. W MLP znajduje się prawie kompletny zbiór jego konstrukcji z czasów pracy w Lotniczych Warsztatach Doświadczalnych: LWD Szpak 2, LWD Szpak 3, LWD Żak 3, LWD Junak 1, LWD Junak 2, LWD Zuch 1, LWD Zuch 2 i LWD Żuraw oraz z okresu pracy w Instytucie Lotnictwa i WSK Okęcie: TS8 Bies, TS9 Junak 3 i pierwszy polski samolot odrzutowy TS11 Iskra Renowacja kolekcji stała się głównym celem strategicznym Muzeum w zakresie muzealiów wielkogabarytowych po zrealizowaniu w 2014 roku projektu „Skrzydła Wielkiej Wojny. Małopolska 19142014”.

zuraw2011201701

Kolekcja ta ma szczególne znaczenie dla historii polskiej lotniczej myśli technicznej. Odrodziła się ona po II wojnie światowej dzięki pracy i zdolnościom Tadeusza Sołtyka (w chwili wybuchu wojny zastępcy Stanisława Praussa, głównego konstruktora Państwowych Zakładów Lotniczych) i jego współpracowników, którzy kontynuowali osiągnięcia przedwojennego przemysłu.

Źródło informacji i zdjęć: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Czytany 609 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 listopad 2017 13:37

Artykuły powiązane

Top