niedziela, 10 wrzesień 2017 16:41

Incydent podczas pokazu Biało-Czerwonych Iskier w Kazimierzu nad Wisłą.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Autor zdjęcia: Redakcja Aviation24.pl / EB Autor zdjęcia: Redakcja Aviation24.pl / EB

Podczas sobotniego pokazu grupy akrobacyjnej Biało-Czerwone Iskry w ramach imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem", około godzony 12:00 w okolicy wzgórza zamkowego w Janowcu pojawiło się na niebie dwóch paralotniarzy.

Prawdopodobnie znaleźli się oni w strefie pokazowej dęblińskiej grupy. Niestety z tego powodu została odwołana połowa programu pokazowego Biało-Czerwonych Iskier. Czy Panowie paralotniarze nie zapoznali się z NOTAM przed lotem czy źródło tego incydentu leżało w innej sferze pewnie dowiemy się już tego niedługo. Zastanawiające jest to, że grupy Iskier raczej nie dało się przeoczyć, a loty paralotniami mimo to były kontynuowane.

O dalszym postępowaniu w kierunku wyjaśnienia tego incydentu będziemy Was informować.

Autor publikacji: Aviation24.pl / Red /MB

Czytany 12312 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 10 wrzesień 2017 18:00

Artykuły powiązane

4 komentarzy

 • Link do komentarza darek-ski piątek, 22 wrzesień 2017 12:23 napisane przez darek-ski

  Aktywność 09:30-12:00, ale w UTC (Coordinated Universal Time), gdyż zamówienie na przestrzeń składane jest w UTC, co daje 11:30-14:0 LOC (czasu lokalnego), ponieważ w miesiącach letnich jest to 2-godzinna różnica.

  Raportuj
 • Link do komentarza egzi poniedziałek, 18 wrzesień 2017 17:46 napisane przez egzi

  Jeszcze jednak ciekawa rzecz, przewidywana aktywność strefy wg PANSA była podana 09:30-12:00. Iskry pojawiły się o godzinie 12, także nie tylko paralotniarze dali ciała.

  Raportuj
 • Link do komentarza makita czwartek, 14 wrzesień 2017 12:47 napisane przez makita

  W dzisiejszych czasach brak jest zdrowego rozsądku. Dotyczyło to obu stron. Latające paralotnie nie miały żadnego wpływu na bezpieczeństwo pokazów z uwagi na odległość i wysokość lotów (lu bardziej zlotów) z tego zbocza. Z drugiej zaś strony paralotniarze mogli już wstrzymać loty na czas pokazów (nie da się nie usłyszeć i zobaczyć przy lotach swobodnych) żeby nie drażnić biurokratów. Inną sprawą jest, że nikt się nie spodziewał tam pokazów lotniczych i mało który paralotniarz wie co to jest NOTAM żeby go szukać :)

  Raportuj
 • Link do komentarza Kiciuś poniedziałek, 11 wrzesień 2017 08:53 napisane przez Kiciuś

  Sam czasami latam w okolicach Janowca i z tego co wiem bardzo rzadko sprawdza się w tym terenie czy jest wyodrębniona strefa do latania na pokazach. Myślę że paralotniarze latający nad górką byli równie zaskoczeni jak iskry, które nagle pojawiły się nad Kazimierzem...

  Raportuj

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top