piątek, 18 sierpień 2017 12:02

Drony w Aeroklubie Polskim – przełomowe spotkanie ws. rozwoju sportu dronowego w Polsce.

Napisane przez Aeroklub Polski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dynamiczny rozwój bezzałogowców i ich zastosowania w wielu dziedzinach życia ma przełożenie na szybki wzrost popularności sportu dronowego w związku z czym Aeroklub Polski zaprosił fachowców w dziedzinie sportów dronowych oraz delegata do FAI na spotkanie dotyczące przyszłości sportu dronowego w Polsce.

Na spotkaniu, którego organizatorem był członek Zarządu Aeroklubu Polskiego – Wiktor Wyszywacz, przedstawiono sytuację wyścigów dronowych na świecie i charakterystykę kilku najważniejszych organizacji światowych i europejskich zajmujących się zawodami dronowymi. Krzysztof Chartanowicz – doświadczony polski zawodnik – zauważył, że FAI, niezależnie od komercyjnych zawodów dronowych, stara się firmować imprezy dronowe wyłaniające mistrzów państw, Europy i świata.

Przez ponad 2 godziny uczestnicy spotkania dyskutowali nad perspektywą najbliższych lat, tak aby jak najbardziej zaktywizować środowisko sportu dronowego i dostosować działania AP.

Prezes Aeroklubu Polskiego – Włodzimierz Skalik zaproponował, by  powołać w ramach Komisji Modelarskiej, podkomisję zajmującą się tylko sportem dronowym. Do najbliższych zadań podkomisji zaliczono przygotowanie stosownych dokumentów organizacyjnych dotyczących rywalizacji w sporcie dronowym, takich jak regulaminów PP, MP, powoływania KN i pochodnych, przygotowanie 3 imprez PP i MP w 2018 r. Uzyskano deklaracje kompetentnych osób do działania w składzie podkomisji, którą powoła Zarząd AP.

Rozważano popularyzację i organizację wyścigów dronowych w klasie mikro, open, freestyle lub innych. Analizowano sposoby finansowania sportu dronowego. Ustalono, że podkomisja wspólnie z ZAP powinny wypracować sposoby promocji sportu dronowego przygotowując pokazy, promocje, eventy itp. jako produkt dla odbiorów, którzy mogą sponsorować rozwój tego sportu .

To wielki przełom w popularyzacji sportów dronowych. Polscy zawodnicy są na bardzo wysokim poziomie i już w tej chwili mają ogromne doświadczenie i dużo osiągnięć.

W spotkaniu udział wzięli:

 • Włodzimierz Skalik – prezes AP
 • Wiktor Wyszywacz – Sekretarz Zarządu AP
 • Maciej Stroiński – Sekretarz Generalny AP
 • Krzysztof Chartanowicz – ROTORACER, zawodnik, uczestnik wielu międzynarodowych zawodów
 • Marek Dominiak – delegat do FAI z ramienia Komisji Modelarskiej AP
 • Krzysztof Hilbrycht – Aeroklub Gdański, INS, zawodnik, organizator drone race
 • Tomasz Łapucha – Aeroklub Częstochowski, INS, organizator drone race
 • Bogdan Wierzba – Komisja Modelarska
 • Żaneta Banaśkiewicz – PR&Marketing Manager AP

  Źródło informacji i zdjęcia: Aeroklub Polski
Czytany 353 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 sierpień 2017 12:14

Artykuły powiązane

 • Odkryj świat wyścigów dronów - Red Bull DR.ONE.

  Najlepsi piloci, prędkość, precyzja, taktyka i niszczące przeszkody. Zbliżają się najbardziej emocjonujące wyścigi dronów.

 • Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” bije kolejne własne rekordy finansowe.
  „Porty Lotnicze” biją swoje własne rekordy. Przez pierwsze siedem miesięcy tego roku PPL może pochwalić się zyskami o ponad 16 proc. lepszymi, niż osiągnięte w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na bardzo dobrym poziomie utrzymują się wskaźniki płynności finansowej przedsiębiorstwa. Rok 2017 jest też najlepszy w porównaniu z poprzednimi pięcioma latami.
 • Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało AP dodatkowe środki dla medalistów The Word Games.

  Na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki pojawiło się rozstrzygnięcie konkursu dofinansowania ze środków budżetu państwa.

 • Polscy piloci wesprą misję Baltic Air Policing, prowadzoną nad Litwą, Łotwą i Estonią.

  Samoloty F-16 będą jednak startować z bazy w Malborku, a nie jak wcześniej z litewskiego lotniska w Szawlach. – Kontyngent „Orlik 7” jest gotowy do dyżuru. Czekamy na rozkazy z NATO – mówi gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel, zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych.

 • SatRevolution kończy prace nad platformą satelitarną.
  Wrocławska spółka SatRevolution kończy prace nad autorską platformą satelitarną tzw. satellite bus. Konstrukcja stanowi element pierwszego polskiego satelity komercyjnego – Światowida. Jak powiedział PAP współzałożyciel spółki Grzegorz Zwoliński testy sprzętu mają zakończyć się w drugiej połowie 2018 r.
 • 82. Otwarte Mistrzostwa Polski Modeli Swobodnie Latających.

  Mistrzostwa organizowane są przez Aeroklub Leszczyński oraz Aeroklub Polski. Zawody zostaną rozegrane wg Kodeksu Sportowego FAI.

 • Imponujący bilans medalowy polskich modelarzy.

  Modelarze Aeroklubu Polskiego wzięli udział we wszystkich imprezach mistrzowskich FAI pierwszej kategorii (tzn. w mistrzostwach Świata i Europy), zaplanowanych na sezon 2017 i zdobyli łącznie 27 medali. Dorobek medalowy Seniorów, to 14 krążków a 13 medali wywalczyli Juniorzy.

 • Min. E. Emilewicz: rynek kosmiczny w Polsce z sukcesami, ale wymaga regulacji.
  Wskaźnik sukcesu podmiotów gospodarczych zajmujących się działalnością kosmiczną jest największy spośród wszystkich innych firm jakie są w Polsce - podkreśliła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Przygotowany przez resort projekt ustawy o działalności kosmicznej oraz Krajowym Rejestrze Obiektów Kosmicznych to - jak przyznała - konieczność.
 • Propel przedstawia elitarne drony bitewne Star WarsTM.

  „Latanie jest dla droidów” stwierdził kiedyś Obi-Wan Kenobi – teraz jednak marzenia wszystkich fanów o lataniu mogą się ziścić dzięki nowej kolekcjonerskiej edycji dronów Propel Star Wars. Począwszy od 1 września, znanego również jako Force Friday, Propel będzie rozprowadzała limitowaną edycję dopracowanych co do każdego szczegółu, ręcznie malowanych, posiadających unikalne numery kolekcjonerskich dronów wzorowanych na klasycznych pojazdach kosmicznych z filmu Star Wars. Pozwalają one na organizowanie powietrznych gier bitewnych, w których może wziąć udział do 12 uczestników jednocześnie.

 • Cirrus Vission Jet pierwszy raz w Polsce na lotnisku Poznań-Ławica.

  Cirrus Vision Jet, samolot przełomowy dla rozwoju lotnictwa prywatnego, wyląduje po raz pierwszy w Polsce, we środę 30 sierpnia około godziny 10.30 na lotnisku Poznań-Ławica. Cirrus Vision Jet jest pierwszym na świecie samolotem nowej klasy określanej jako Personal Jet. Przylot maszyny do stolicy Wielkopolski, związany jest z rolą wyłącznego globalnego partnera szkoleniowego, powierzoną przez Cirrus Aircraft – producenta samolotu, poznańskiemu ośrodkowi szkolenia lotniczego Aero Poznań, mieszczącemu się w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top