piątek, 18 sierpień 2017 12:02

Drony w Aeroklubie Polskim – przełomowe spotkanie ws. rozwoju sportu dronowego w Polsce.

Napisane przez Aeroklub Polski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dynamiczny rozwój bezzałogowców i ich zastosowania w wielu dziedzinach życia ma przełożenie na szybki wzrost popularności sportu dronowego w związku z czym Aeroklub Polski zaprosił fachowców w dziedzinie sportów dronowych oraz delegata do FAI na spotkanie dotyczące przyszłości sportu dronowego w Polsce.

Na spotkaniu, którego organizatorem był członek Zarządu Aeroklubu Polskiego – Wiktor Wyszywacz, przedstawiono sytuację wyścigów dronowych na świecie i charakterystykę kilku najważniejszych organizacji światowych i europejskich zajmujących się zawodami dronowymi. Krzysztof Chartanowicz – doświadczony polski zawodnik – zauważył, że FAI, niezależnie od komercyjnych zawodów dronowych, stara się firmować imprezy dronowe wyłaniające mistrzów państw, Europy i świata.

Przez ponad 2 godziny uczestnicy spotkania dyskutowali nad perspektywą najbliższych lat, tak aby jak najbardziej zaktywizować środowisko sportu dronowego i dostosować działania AP.

Prezes Aeroklubu Polskiego – Włodzimierz Skalik zaproponował, by  powołać w ramach Komisji Modelarskiej, podkomisję zajmującą się tylko sportem dronowym. Do najbliższych zadań podkomisji zaliczono przygotowanie stosownych dokumentów organizacyjnych dotyczących rywalizacji w sporcie dronowym, takich jak regulaminów PP, MP, powoływania KN i pochodnych, przygotowanie 3 imprez PP i MP w 2018 r. Uzyskano deklaracje kompetentnych osób do działania w składzie podkomisji, którą powoła Zarząd AP.

Rozważano popularyzację i organizację wyścigów dronowych w klasie mikro, open, freestyle lub innych. Analizowano sposoby finansowania sportu dronowego. Ustalono, że podkomisja wspólnie z ZAP powinny wypracować sposoby promocji sportu dronowego przygotowując pokazy, promocje, eventy itp. jako produkt dla odbiorów, którzy mogą sponsorować rozwój tego sportu .

To wielki przełom w popularyzacji sportów dronowych. Polscy zawodnicy są na bardzo wysokim poziomie i już w tej chwili mają ogromne doświadczenie i dużo osiągnięć.

W spotkaniu udział wzięli:

 • Włodzimierz Skalik – prezes AP
 • Wiktor Wyszywacz – Sekretarz Zarządu AP
 • Maciej Stroiński – Sekretarz Generalny AP
 • Krzysztof Chartanowicz – ROTORACER, zawodnik, uczestnik wielu międzynarodowych zawodów
 • Marek Dominiak – delegat do FAI z ramienia Komisji Modelarskiej AP
 • Krzysztof Hilbrycht – Aeroklub Gdański, INS, zawodnik, organizator drone race
 • Tomasz Łapucha – Aeroklub Częstochowski, INS, organizator drone race
 • Bogdan Wierzba – Komisja Modelarska
 • Żaneta Banaśkiewicz – PR&Marketing Manager AP

  Źródło informacji i zdjęcia: Aeroklub Polski
Czytany 782 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 sierpień 2017 12:14

Artykuły powiązane

 • Zakończyły się Mikrolotowe Mistrzostwa Polski 2018. Bardzo wysoki poziom.

  W ostatni weekend na lotnisku Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie zostały rozegrane Mikrolotowe Mistrzostwa Polski. Po rozegraniu ośmiu punktowanych konkurencji wyłonieni zostali tegoroczni Mistrzowie Polski w mikrolotach klasycznych.

 • Junior z Polski drugi na podium zawodów Pucharu Świata Drone Race Slovakia 2018.

  Polska reprezentacja zaliczyła bardzo udany występ na Międzynarodowych Zawodach Wyścigów Dronów, w konkurencji F3U – „Drone Race Slovakia 2018”. Zawody są zaliczane do Pucharu Świata FAI w klasie F3U. Podczas konkurencji Polak pobił rekord toru.

 • Zakończył się Mikrolotowy Puchar Polski w Powodowie.

  W dniach 29 czerwca – 1 lipca br. na lotnisku Wolsztyńskiego Stowarzyszenia lotniczego w Powodowie został rozegrany Mikrolotowy Puchar Polski. Organizatorem zawodów był Aeroklub Kujawski przy współudziale Wolsztyńskiego Stowarzyszenia Lotniczego oraz Zespołu Szkół Rolniczych i Technicznych.

 • Michał Klimaszewski mistrzem Polski akrobacji szybowcowych.

  W minionych dniach na terenie Aeroklubu Pomorskiego, odbyły się 23 mistrzostwa Polski akrobacji szybowcowych. Pilot Aeroklubu Częstochowskiego zdobył tytuł mistrza Polski w klasie advanced, wygrywając wszystkie konkurencje z przewagą 5-7 punktów, nad pozostałymi uczestnikami.

 • Ruszyła platforma CREODIAS, największe przedsięwzięcie polskiej branży kosmicznej.

  Natychmiastowy, prosty i wygodny dostęp do danych z europejskich satelitów programu Copernicus oraz nowatorskie rozwiązanie stawiające Polaków w gronie najlepszych na świecie firm oferujących rozwiązania chmurowe. Oto wyróżniki uruchomionej podczas konferencji we włoskim Baveno platformy CREODIAS, stworzonej przez konsorcjum z wiodącą rolą polskich firm technologicznych.

 • International Drone Event 2018 na Targach Kielce.

  W dniach 21-22 czerwca 2018 roku w Centrum Kongresowym Targi Kielce odbyło się pierwsze wydarzenie w Polsce o profilu międzynarodowym poświęcone wyłącznie branży BSP – International Drone Event – annual.

 • Por. Lukas Maciejewski, pilot Royal Navy o polskich korzeniach.

  Jego dziadek wyemigrował do Anglii po wojnie. Teraz on przyleciał do jego ojczyzny, aby wziąć udział w ćwiczeniu Tiger Meet. Poznajcie porucznika Lukasa Maciejewskiego z 814 Eskadry Królewskiej Marynarki Wojennej. Opowiada nam o operacjach, które realizowały „latające tygrysy”, a także o tym, jak w jego domu kultywowane są polskie tradycje.

 • Sukcesy polskiej Kadry Śmigłowcowej. Mamy kolejne cztery medale!

  Zakończyły się FAI Helicopter World Cup (Helicopter Races 2) na lotnisku w Wycombe Airpark w Wielkiej Brytanii. Polska załoga wraca do kraju z czterema medalami – dwa złote, po jednym srebrnym i brązowym.

 • Zakończyły się Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika.

  Na Żarze w Międzybrodziu Żywieckim odbyły się 37. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika.  Na najwyższym stopniu podium stanęli Michał i Marcin Wieczorkowie z Aeroklubu Krakowskiego.

 • Książka "Polskie wytwórnie samolotów" już dostępna od maja.

  Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki bez problemu rozpoznają w tych nazwach polskie samoloty. Lotnictwo przeszło długą drogę od pierwszych siermiężnych, drewnianych konstrukcji owiniętych bawełnianym płótnem po dzisiejsze nowoczesne modele półskorupowe.

Top