W 2025 roku Polska stanie się areną wielu imprez lotniczych, które przyciągną miłośników lotnictwa z całego świata. Min. w Lesznie odbędzie się Antidotum Air Show, znane z dynamicznych pokazów akrobacyjnych i różnorodnych atrakcji dla całych rodzin.
Dzisiaj jest: 7 Lipiec 2025 | W tym dniu wydarzyło się: 1962 - 94 osoby zginęły w katastrofie lotu Alitalia 771 w okolicy miasta Junnar w Indiach. 1980 – 166 osób zginęło w katastrofie samolotu Tu-154B w Kazachstanie. 1988 – Wystrzelono radziecką sondę kosmiczną Fobos 1, która miała zbadać Fobosa, jednego z dwóch księżyców Marsa. Z powodu przesłania z Ziemi błędnego rozkazu sterującego 29 sierpnia utracono kontakt z sondą. 1996 – Oficer kubańskiej armii uprowadził samolot pasażerski i skierował go do amerykańskiej bazy wojskowej w Guantánamo, gdzie wystąpił o azyl polityczny. 2008 - W stolicy Kolumbii Bogocie krótko po starcie rozbił się transportowy Boeing 747, zabijając 3 osoby na ziemi. Katastrofę przeżyła cała 8-osobowa załoga samolotu. 1900 – Urodził się Franciszek Janik, polski pilot, baloniarz, konstruktor lotniczy (zm. 1975). 1918 – Zmarł Otto Rosenfeld, niemiecki pilot wojskowy, as myśliwski (ur. 1892).
Po gigantycznym sukcesie filmu Top Gun: Maverick, który zarobił ponad 1,5 miliarda dolarów na całym świecie i zdobył entuzjastyczne recenzje widzów oraz krytyków (96% w serwisie Rotten Tomatoes od krytyków i aż 99% od widzów), Hollywood nie mogło zignorować potencjału kontynuacji.
Jak informuje min. Paramount Global oraz The Hollywood Reporter, Advent Allen Entertainment planuje stworzenie unikalnej atrakcji inspirowanej serią filmów Top Gun. Projekt powstanie w Las Vegas na terenie przylegającym do hotelu The Strat przy słynnym Stripie i ma przenieść odwiedzających prosto do "Danger Zone" czyli „Strefy niebezpieczeństwa”.
Już 23 maja 2025 roku na platformie Netflix zadebiutuje wyjątkowy dokument: „Air Force Elite: Thunderbirds”, który po raz pierwszy w historii zabierze widzów za kulisy jednej z najbardziej prestiżowych jednostek Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
Z okazji dwóch ważnych jubileuszy związanych z historią polskiego lotnictwa cywilnego – 100. rocznicy pierwszego połączenia lotniczego na trasie Warszawa–Kraków–Wiedeń oraz 60. rocznicy przeniesienia lotniska z Rakowic-Czyżyn do Balic – Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Krakowskie lotnicze okno na świat. Od Rakowic-Czyżyn do Balic”, która odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. o godz. 19:00 w kinie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
"Kontrola Bezpieczeństwa" (oryginalny tytuł „Carry-On”) to film, który dzięki swojej fascynującej fabule łączy w sobie elementy thrillera i dramatu z motywami lotniczymi, co stanowi doskonałe tło do opowieści pełnej napięcia i emocji. Centralnym punktem tej historii jest wyścig z czasem, którego celem jest zapobieżenie potencjalnej katastrofie w środowisku tak złożonym i precyzyjnie regulowanym, jakim jest lotnisko. W rolach głównych znani aktorzy:Taron Egerton, Sofia Carson i Jason Bateman.
W dniach 20–21 czerwca na lotnisku w Lesznie odbyła się kolejna edycja Antidotum Airshow – jednej z najbardziej rozpoznawalnych imprez lotniczych w Polsce, która co roku przyciąga miłośników lotnictwa z całego kraju i zagranicy. Tegoroczne pokazy po raz kolejny potwierdziły, że to wydarzenie wyróżnia się nie tylko różnorodnością statków powietrznych, ale i wyjątkową oprawą wizualną oraz muzyczną.
Choć w Oławie nie ma lotniska i samoloty raczej przelatują tu tylko wysoko nad głowami, to nie przeszkodziło to ekipie z Muzeum Motoryzacji WENA, by sięgnąć ... aż do powietrznych przestworzy. Trwają intensywne przygotowania do zupełnie nowej wystawy, w której główną rolę odegrają tym razem nie samochody ... a samoloty.
Do katastrofy lotniczej doszło dzisiaj w okolicach lotniska Sardar Vallabhbhai Patel International Airport w Ahmedabadzie w Indiach. Według oficjalnych informacji Boeing 787-8 Dreamliner należący do linii Air India, wykonujący rejs AI171 z Ahmedabad do Londynu Gatwick, rozbił się krótko po starcie.
Lotnisko Warszawa-Radom dynamicznie rozwija swoją siatkę połączeń oraz możliwości operacyjne. W dniach 13 i 14 czerwca 2025 roku zainaugurowane zostały dwa nowe sezonowe połączenia obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze LOT.
14 czerwca 2025 roku na terenie lotniska w Dęblinie odbył się wyjątkowy Piknik Naukowo-Lotniczy, zorganizowany z okazji setnej rocznicy powstania Szkoły Orląt. Wydarzenie przyciągnęło tłumy pasjonatów lotnictwa nie tylko z Dęblina, ale i z całej Polski.
O przyszłości lotnictwa sportowego w Polsce podczas VI Kongresu Sport Biznes Polska
VI Kongres SPB - Przemawia Serafina Ogończyk-Mąkowska - Prezydent FAI - Foto: Aviatiornia
Podczas VI Kongresu Sport Biznes Polska, który odbywał się 21 i 22 listopada w Warszawie, w trakcie debaty eksperckiej, został poruszony temat przyszłości lotnictwa sportowego w Polsce – jak wpływać na rozwój dyscypliny, zainteresowanie partnerów oraz kreować nowe rozwiązania.
Pani Prezydent FAI (World Air Sports Federation CIG) - Serafina Ogończyk-Mąkowska podczas debaty powiedziała - "Na przyszłość lotnictwa sportowego w Polsce można wpływać poprzez różne strategie. Po pierwsze, kluczowe znaczenie mają inwestycje w infrastrukturę. Budowa najnowocześniejszych obiektów szkoleniowych i lotnisk przyciągnie do tej dyscypliny więcej entuzjastów i profesjonalistów. Po drugie, promowanie lotnictwa sportowego za pośrednictwem mediów i kampanii marketingowych zwiększy świadomość i zainteresowanie ogółu społeczeństwa. Dodatkowo nawiązanie współpracy z instytucjami edukacyjnymi i oferowanie stypendiów lub programów szkoleniowych zachęci młode talenty do kontynuowania kariery w lotnictwie sportowym. Wreszcie organizacja zawodów krajowych i międzynarodowych nie tylko zaprezentuje możliwości Polski, ale także zapewni sportowcom możliwość rywalizacji i doskonalenia się. Wdrażając te działania, Polska może pozytywnie wpłynąć na rozwój lotnictwa sportowego w kraju. Przyszłość lotnictwa sportowego w Polsce niesie ze sobą ogromny potencjał rozwoju i innowacyjności. Aktywnie angażując partnerów i interesariuszy, możemy wspólnie wpływać na rozwój tej dyscypliny. Istotne jest tworzenie nowych rozwiązań, które odpowiadają na zmieniające się potrzeby i zainteresowania sportowców i entuzjastów. Dzięki wspólnemu i przyszłościowemu podejściu możemy kształtować obiecującą przyszłość lotnictwa sportowego w Polsce".
"Lotniczy" uczestnicy VI Kongresu Sport Biznes Polska - Foto: Aviatornia
W gronie uczestników kongresu mogliśmy również spotkać inne znane osoby ze środowiska sportów lotniczych min: Krzysztofa Sondeja z Fundacji Polska Akademia Sportów Lotniczych "Aviatornia", Arkadiusza Iwańskiego z Komisji Balonowej Aeroklubu Polskiego oraz szybownika Łukasza Wójcika.
Źródło informacji: Aviatornia, redag. aviation24.pl
Jeśli Chiny dalej będą modernizować swoją doktrynę i uzbrojenie, a Zachód będzie je lekceważył, może się okazać, że nie tylko „pistolety na wodę” stają się niebezpieczne.
Polska musi poważnie rozważyć dywersyfikację, także przez europejskie platformy, które wzmocniłyby współpracę w ramach UE i zwiększyły niezależność operacyjną. Znana współpraca z USA to atut, ale nie powinna oznaczać rezygnacji z geostrategicznego balansu.
50 lat temu Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu opuścił samolot An-2R o numerze fabrycznym 1G156-21. Popularnego „Antka” zarejestrowano pod znakami SP-WMF. Minęły prawie cztery dekady i losy tego samolotu splotły się z losami Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Samolot trafił do Wielkopolski i znalazł się na ekspozycji „Agrolotnictwo” tegoż muzeum.
Jak zapewne wiecie, nie trzeba być pilotem, aby kochać lotnictwo. Są różne przejawy tej miłości, czy to w postaci książki, fotografii, filmu, rysunku, malarstwa, rzeźby, nawet tworzenie portalu Aviation24.pl jest też z miłości do lotnictwa. Rzadko jednak słyszymy o poezji lotniczej, choć w Polsce w XX wieku powstał bardzo znany utwór pod nazwą „Marsz Lotników”, gdzie autorką słów była Anna Zasuszanka - nauczycielka języka polskiego. "Marsz Lotników" oczywiście słyszymy w muzycznym wykonaniu, ale bez muzyki też mógłby wybrzmiewać po prostu jako wiersz. Czy są w tych czasach osoby, które przelewają swoją miłość do lotnictwa „na papier” … i to jeszcze w formie poezji? Oczywiście, że tak … a my jedną z takich osób poznaliśmy.
„Lotniczy Lublin” to publikacja wydana przez Fundację Lotniczy Lublin i lubelski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, opowiadająca o ludziach, przemyśle, konstrukcjach i organizacjach związanych z lotnictwem. Nie zabrakło w niej akcentu związanego z miastem Świdnik. Jeden z rozdziałów książki poświęcony jest Szkole Pilotów Ligi Powietrznej i Przeciwgazowej w Świdniku. - pisze portal swidnik.pl.
W roku 2020 publikacją Samolot CSS-13 we wspomnieniach agrolotników Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zaczęło serię wydawniczą Skrzydlate traktory. Minęło parę lat i wreszcie światło dzienne ujrzała kolejna publikacja, tym razem poświęcona samolotowi PZL-101 Gawron.
Niniejsza książka jest próbą rozpropagowania wiedzy o początkach lotnictwa spod znaków biało-czerwonej szachownicy. Ma być swoistym wprowadzeniem do historii polskich Wojsk Lotniczych w latach 19181920. Sukces publikacji zależy od tego, czy po jej przeczytaniu czytelnicy zdecydują się sięgnąć po kolejne, poświęcone początkom polskich skrzydeł tytuły, których w ostatnich latach pojawia się coraz więcej.
W dniach od 6 czerwca do 3 lipca 2025 roku śmigłowiec z 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego, wraz z załogami Lotniczej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej i personelem Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, pełnił całodobową gotowość do działań ratowniczych w Tatrach Wysokich.
Norwegian Air Ambulance i Airbus podpisały umowę ramową na dostawę maksymalnie ośmiu śmigłowców H145, która zawiera potwierdzone zamówienie na zakup dwóch śmigłowców.
Oddział Missiles and Fire Control (MFC) firmy Lockheed Martin otrzymał kontrakt od rządu USA na produkcję systemów 4. Generacji Target Acquisition Designation Sight/Pilot Night Vision Sensor (Gen 4 TADS/PNVS). Kontrakt ten wspiera niedawne porozumienie z Foreign Military Sales (FMS) dotyczące pozyskania przez Polskę śmigłowców szturmowych AH-64E Apache.
W związku z awarią śmigłowca ratowniczego wykorzystywanego przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, od 7 czerwca br. tymczasowe wsparcie zapewniła Lotnicza Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Sił Powietrznych. Do dyżuru w Tatrach skierowany został wojskowy śmigłowiec W-3 Sokół z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.
... a co powiecie na to: Ośrodek lotniczy Heli Solution zakupił kultowy śmigłowiec Bell UH-1 Iroquois "Huey" i założył nowy zespół o nazwie UH-1.pl. Premierowy pokaz dynamiczny śmigłowca przewidziano na 20 i 21 czerwca w czasie Antidotum Airshow Leszno.