fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Wizualizja myśliwca przyszłości w ramach projektu Team Tempest - Grafika: BAE Systems
Wizualizja myśliwca przyszłości w ramach projektu Team Tempest - Grafika: BAE Systems

Partnerzy branżowi Wielkiej Brytanii, w ramach programu Team Tempest, wesprą to kluczowe przedsięwzięcie ogłoszone dzisiaj przez rządy Wielkiej Brytanii, Japonii i Włoch, w ramach którego trzy kraje zbudują prawdziwie międzynarodowy program, którego wspólną ambicją jest opracowanie myśliwca nowej generacji w ramach nowego Global Combat Air Program (GCAP).

Wspólne oświadczenie podkreśla bliskie powiązania rządowe, wojskowe i przemysłowe między narodami i wzmacnia międzynarodowe zaangażowanie Wielkiej Brytanii w przyszłe lotnictwo bojowe.

Program będzie opierał się na znaczących postępach poczynionych już w Wielkiej Brytanii przez BAE Systems, Leonardo UK, MBDA UK, Rolls-Royce i brytyjskie Ministerstwo Obrony, które współpracują od 2018 roku jako Team Tempest, aby badać, oceniać i rozwijać wiele możliwości przyszłych bojowych systemów powietrznych nowej generacji.

W raporcie opublikowanym w zeszłym roku przez analityków PricewaterhouseCoopers (PwC) stwierdzono, że gdyby Wielka Brytania przejęła kluczową rolę w programie myśliwców nowej generacji, mogłaby spodziewać się stworzenia 21 000 miejsc pracy rocznie i wniesienia szacunkowo 26,2 miliarda funtów do gospodarki do 2050 roku.

W Wielkiej Brytanii około 2500 osób pracuje już nad programem w ramach Team Tempest i szerzej w branży. Poza partnerami Team Tempest ponad 580 organizacji ma już podpisane umowy w całej Wielkiej Brytanii, w tym 91 MŚP i 26 instytucji akademickich. Partnerzy Team Tempest zrekrutowali ponad 1000 praktykantów i absolwentów od czasu rozpoczęcia projektu w 2018 r., a młodych ludzi z całego kraju zainspirowała możliwość wzięcia udziału w programie lotów bojowych, który zdarza się raz na pokolenie.

Brytyjscy partnerzy branżowi nawiązali już silne relacje robocze ze swoimi odpowiednikami we Włoszech i Japonii, które przełożą się na nowy wspólny rozwój. Należą do nich IHI Corporation, Mitsubishi Electric i Mitsubishi Heavy Industries w Japonii oraz Avio Aero, Elettronica i Leonardo we Włoszech.

Oczekuje się, że GCAP przyniesie długoterminowe korzyści technologiczne, przemysłowe i społeczne dla trzech krajów partnerskich oraz zainspiruje kolejne pokolenie utalentowanych inżynierów.

Źródło informacji: BAE Systems