W dniach 29.06 01.07.2018 na lotnisku Kruszyn odbyły się Mistrzostwa Polski Modeli Kosmicznych 2018, w trakcie których Włocławek już po raz kolejny gościł grupę najlepszych modelarzy w Polsce. Aeroklub Włocławski w swojej długoletniej historii już niejednokrotnie był gospodarzem zawodów lotniczych i modelarskich najwyższej rangi, takich jak Mistrzostwa Świata i Europy oraz zawodów rangi krajowej. Mistrzostwa Polski w modelarstwie kosmicznym, rozgrywane były na podwłocławskim lotnisku po raz drugi.
Rano 29 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie zawodów. Od tej pory, przez trzy kolejne dni o tytuł Mistrza Polski w tej ciekawej i widowiskowej dziedzinie modelarstwa, jaką jest modelarstwo kosmiczne, rywalizowało ze sobą ponad 50 zawodników zawodników z całego kraju, a nad lotniskiem Kruszyn roiło się od modeli statków kosmicznych w tym rakiet i rakietoplanów.
1 lipca popołudniu, zawody dobiegły końca. Około godziny 15.00 przed budynkiem portu Aeroklubu Włocławskiego odbyło się oficjalne zakończenie zawodów, podczas którego oficjalnie wyłoniono nowych Mistrzów Polski w modelarstwie kosmicznym. Zwycięzców uhonorowano medalami i dyplomami Aeroklubu Polskiego. Poniżej przedstawiamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
Konkurencja S1A Junior:
- Jakub KUKIEŁKA MTR Mielec
- Przemysław ŻURAWSKI MTR Mielec
- Alex SADOWY MTR Mielec
Konkurencja S1B Senior:
- Leszek MAŁMYGA AZL
- Wojciech WOJDYŁO MTR Mielec
- Radosław DRASPA SSMG
Konkurencja S3A Junior:
- Emilia WOJDYŁO MTR Mielec
- Natalia KOPCIUCH Aeroklub Śląski
- Filip KAPŁON UKM ORION Muszyna
Konkurencja S3A Senior:
- Maciej PALUSZEK UKM ORION Muszyna
- Grzegorz GORYCZKA MTR Mielec
- Radosław DRASPA SSMG
Konkurencja S4A Junior:
- Wojciech KOSZELSKI MTR Mielec
- Natalia KOPCIUCH Aeroklub Śląski
- Franciszek ŻMUDA MTR Mielec
Konkurencja S4A Senior:
- Sławomir ŁASOCHA - SSMG
- Radosław DRASPA - SSMG
- Maciej PALUSZEK UKM ORION Muszyna
Konkurencja S5B Junior:
- Wojciech KOSZELSKI MTR Mielec
- Kacper KREMPA MTR Mielec
- Alex SADOWY MTR Mielec
Konkurencja S5C:
- Marcin BIELECKI Aeroklub Słupski
- Wojciech BOBROWSKI MTSR Sowiniec
- Michał BOBROWSKI MTSR Sowiniec
Konkurencja S6A Junior:
- Sebastian FLOREK MTSR Sowiniec
- Franciszek ZAGÓRSKI MTSR Sowiniec
- Alex SADOWY MTR Mielec
Konkurencja S6A Senior:
- Leszek MAŁMYGA AZL
- Władysław STAROBRAT AZZ
- Sławomir ŁASOCHA SSMG
Konkurencja S6A Kobiet:
- Kinga MAJ-KOPCIUCH Aeroklub Śląski
- Natalia KOPCIUCH Aeroklub Śląski
- Aleksandra KUĆ MTSR Sowiniec
Konkurencja S7 Junior:
- Wojciech KOSZELSKI MTR Mielec
- Kacper KREMPA MTR Mielec
- Filip KAPŁON UKM ORION Muszyna
Konkurencja S7:
- Wojciech KRZYWIĹSKI AZM
- Bartłomiej TOKARCZYK UKM ORION Muszyna
- Grzegorz GORYCZKA MTR Mielec
Konkurencja S8E/P:
- Adam KOSZAŁKA Aeroklub Krakowski
- Eryk HALABURDA MTR Mielec
- Artur SZWED Aeroklub Krakowski
Konkurencja S8D Junior:
- Adam KOSZAŁKA MTSR Sowiniec
- Dawid BARĆ MTSR Sowiniec
- Sebastian FLOREK MTSR Sowiniec
Konkurencja S9A Junior:
- Wojciech KOSZELSKI MTR Mielec
- Szymon MIKUŁA MTR Mielec
- Wiktoria MAJ Aeroklub Śląski
Konkurencja S9A Senior:
- Władysław STAROBRAT AZZ
- Krzysztof PRZYBYTEK MTSR Sowiniec
- Leszek MAŁMYGA AZL
Mistrzostwa Polski Modeli Kosmicznych 2018, były swego rodzaju ostatecznym sprawdzianem przed organizacją Mistrzostw Świata FAI Modeli Kosmicznych 2018, które odbędą się w dniach 28 lipca 4 sierpnia 2018, a ich gospodarzem również będzie Aeroklub Włocławski.
Jednocześnie informujemy, że w dniach 11 16 września Aeroklub Włocławski będzie również organizatorem 4. Balonowych Mistrzostw Świata FAI Juniorów 2018.
Obie wymienione wyżej imprezy objęte zostały Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918 2018.
Więcej informacji na temat wyżej wymienionych zawodów, znajdą Państwo na stronie internetowej Aeroklubu Włocławskiego www.aeroklub.wloclawski.pl, jak i na stronach mistrzostw świata www.spacemodels.pl oraz www.juniorworlds2018.com.
Źródło informacji: Aeroklub Włocławski