fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Zdjęcie poglądowe - Foto: Pixabay.com / Pixabay License
Zdjęcie poglądowe - Foto: Pixabay.com / Pixabay License

Transport materiałów sanitarnych przy użyciu dronów stanowił cel testu, który został z powodzeniem przeprowadzony, zaprojektowany i podjęty przez koncern Leonardo, Telespazio (spółka typu joint między Leonardo [67 proc.] a Thales [33 proc.]) oraz Szpital Dziecięcy Bambino GesĂą, we współpracy z ENAC (Krajowy Urząd Lotnictwa Cywilnego).

Jest to jeden z pierwszych pokazów przeprowadzonych we Włoszech, w obszarze dostarczania próbek biologicznych oraz produktów biomedycznych, na trasach, które nie są łatwo dostępne, za pomocą dronów pionowego startu wyposażonych w napęd elektryczny, a zatem mających bardzo niewielki wpływ ekologiczny i akustyczny.

Próby miały miejsce między 19 a 22 października. Dron przetransportował materiał sanitarny przelatując w pobliżu Rzymu, między dwoma lokalizacjami Szpitala Dziecięcego Bambino GesĂą, które są oddalone od siebie po ponad 32 km: z punktu pobrań S. Marinella do ośrodka analiz Palidoro i z powrotem, przy wykorzystaniu trybu sterowania automatycznego poza linią wzroku operatora (BVLOS).

Test obejmował wykorzystanie opartej o chmurę platformy cyfrowej T-DROMES firmy Telespazio, która umożliwia świadczenie kompleksowych usług: od planowania przez przeprowadzenie misji dronów, aż po przetwarzanie danych pozyskanych przez czujniki pokładowe.

śZ zadowoleniem przyjmujemy osiągnięcie tego kamienia milowego dzięki takim znakomitym partnerom, jak Szpital Dziecięcy Bambino GesĂą, Telespazio oraz dzięki współpracy ze strony ENAC. Projekt jest elementem ścieżki innowacji i eksperymentów koncernu Leonardo w zakresie zaawansowanego transportu lotniczego (Advanced Air Delivery), którego kolejny zasadniczy element stanowi platforma D-FLIGHT dla zarządzania ruchem powietrznym dronów, realizowana wspólnie z ENAV, tak skomentował to Laurent Sissmann, starszy wiceprezes ds. systemów bezzałogowych w Leonardo. "Koncern Leonardo jest oddany sprawie służenia i ochraniania społeczności na całym świecie, przyczyniając się do ich zrównoważonego rozwoju dzięki pozycji lidera w zakresie technologii nowej generacji. Zawieranie partnerstw z rządami, organizacjami prywatnymi i przemysłami dla uzyskania najlepszych zdolności w zakresie bezpieczeństwa stanowi fundament planu strategicznego koncernu Leonardo pod nazwą BeTomorrow2030, a inwestycje w systemy autonomiczne są zgodne z naszą strategią wzrostu. W szczególności, dzięki rozwijanym przez nas umiejętnościom w tym obszarze, chcemy wspierać kraj tak, aby osiągnąć wiodącą rolę w zakresie operacji i usług opartych o drony.

śCieszymy się z możliwości współpracy z koncernem Leonardo w pracach nad tak innowacyjnym projektem oświadczyła Mariella Enoc, Prezes Szpitala Dziecięcego Bambino GesĂą - Bardzo chcieliśmy rozpocząć takie eksperymenty w dobie pandemii, która wymaga od pracowników służby zdrowia znacznego przyspieszenia na ścieżkach diagnostycznych. Ten test pozwoli nam zbadać możliwość opracowania usługi, która znacznie poprawi procesy kliniczne i logistyczne, co przyniesie korzyści regionalnemu i krajowemu systemowi ochrony zdrowia w przyszłości.

"Zdalnie pilotowany statek powietrzny - powiedział dyrektor generalny ENAC, Alessio Quaranta - stanowi jeden z motorów obecnej rewolucji przemysłowej, której z uwagą przyglądają się społeczności naukowe i przemysłowe na całym świecie. Możliwość wykorzystania dla celów zdrowotnych i społecznych czyni te narzędzia tym istotniejszymi dla zrównoważonego rozwoju naszego społeczeństwa. Udzielenie zgody na przeprowadzenie tego testu wynika z ważnych działań wspierających rozwój działającego projektu koncepcyjnego prowadzonych przez ENAC oraz instytucjonalnej koordynacji wszystkich zaangażowanych stron dla umożliwienia operowania w tak szczególnie złożonych środowiskach, jak obszar rzymskich portów lotniczych, który obejmuje ścieżki startów i lądowań lotnisk Fiumicino i Ciampino. Chcemy szczególnie podziękować Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, Prefekturze Rzymu, Kwaterze Głównej Policji w Rzymie, Siłom Powietrznym, Armii Włoskiej, Urzędowi Portów Lotniczych oraz Gwardii Przybrzeżnej, ENAV, 118. Służbie Ratowniczej, Władzom Gminy Santa Marinella, Gminy Fiumicino, oraz oczywiście firmom Leonardo, Telespazio oraz Szpitalowi Dziecięcemu Bambino GesĂą.

W ramach tego eksperymentu, operatorzy dronów testowali usługi geo-świadomości oraz strategicznej zbieżności U-Space świadczone przez platformę D-FLIGHT ustanowioną w roku 2018 przez ENAV (firmę, która zarządza cywilnym ruchem powietrznym we Włoszech) razem z Leonardo oraz Telespazio. Dzięki tym usługom, które będą stopniowo udostępniane przez D-FLIGHT, możliwe będzie współistnienie tradycyjnego lotnictwa oraz tysięcy dronów we włoskiej przestrzeni powietrznej a dronom będą w przyszłości powierzane różnorodne zadania. D-FLIGHT została zatwierdzona jako jedna z pierwszych przestrzeni U-Space w Europie.

Kończąca się w grudniu 2020 roku kampania testów obejmuje szereg dodatkowych faz, w których wykorzystywane będą różne typy zdalnie pilotowanych statków powietrznych. Długofalowym celem jest możliwość rozszerzenia usługi w gęsto zaludnionym środowisku miejskim, poprzez połączenie siedziby głównej w Palidoro z innymi lokalizacjami szpitala Bambino GesĂą w Rzymie.

Źródło informacji: Leonardo