
Jak lotnictwo cywilne zamierza budować odporność na zakłócenia sygnału GNSS
- Szczegóły
- Kategoria: Pozostałe
EASA i IATA pod koniec czerwca 2025 roku opublikowały wspólną strategię przeciwdziałania zakłóceniom systemu GNSS, zwłaszcza problemom związanym z jammowaniem i spoofingiem. Warsztat zorganizowany w Kolonii zgromadził ponad 120 ekspertów z sektora cywilnego i wojskowego oraz środowisk naukowych i regulacyjnych, co podkreśliło rosnące znaczenie problemu. Dane IATA wskazują, że liczba zdarzeń zakłóceń sygnału GPS wzrosła aż o 220 % między rokiem 2021 a 2024.

1 Baza Lotnictwa Transportowego kluczowym ogniwem polskiej prezydencji w Radzie UE
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
Od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku Polska sprawowała po raz drugi w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Był to okres intensywnych przygotowań i ogromnej odpowiedzialności, w którym 1 Baza Lotnictwa Transportowego odegrała istotną rolę jako kluczowy element transportu lotniczego i niezawodny partner w zapewnianiu logistyki oraz bezpieczeństwa wizyt najważniejszych przedstawicieli państw i instytucji unijnych.

ULC przedstawił dane na temat ruchu lotniczego w Polsce w pierwszym kwartale 2025 roku
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
W pierwszym kwartale 2025 roku polskie porty lotnicze obsłużyły 12,3 mln pasażerów, o prawie 1,3 mln (11,8 proc.) więcej niż w pierwszym kwartale 2024 roku i o 2,9 mln (31,3 proc.) więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Przewoźnicy wykonali w tym czasie 91,9 tys. pasażerskich operacji lotniczych – o 8,2 proc. więcej niż w tym samym kwartale 2024 roku.

Cztery połączenia na żywo z polskim astronautą z ISS. Gdzie znaleźć transmisje online?
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
W trakcie pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski czterokrotnie połączy się z polskimi dziećmi i młodzieżą w ramach programu edukacyjnego towarzyszącego misji IGNIS.

Nowe połączenia cargo ECT Aviation: BN2T-4S Islander obsłuży trasy między Europą a Afryką Północną
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
ECT Aviation, firma z siedzibą w Republice Irlandii, wprowadza do swojej floty samolot Britten-Norman BN2T-4S Islander, planując rozwój usług frachtowych na trasach łączących Europę z Afryką Północną. Maszyna będzie wykorzystywana do przewozu przesyłek wymagających szybkiej dostawy, takich jak produkty farmaceutyczne, dzieła sztuki, metale szlachetne i dokumenty o wysokim priorytecie.

Podrzeszowskie lotnisko mimo przebudowy pasa startowego obsługuje ruch pasażerski i cargo
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów obsłużył kolejną operację cargo pomimo trwającej przebudowy fragmentu drogi startowej. 27 czerwca na lotnisku wylądował Boeing 767 należący do linii Sky Taxi, który przyleciał z Chin.

KLM i Transavia: przyspieszenie energetycznej transformacji lotnictwa regionalnego
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze KLM oraz – również należąca do Grupy Air France-KLM – Transavia nawiązują strategiczną współpracę z dwiema holenderskimi firmami technologicznymi – Elysian Aircraft i Conscious Aerospace – w celu przyspieszenia energetycznej transformacji lotnictwa regionalnego w kierunku napędów elektrycznych oraz wodorowych.

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa współpracuje z jednym z najważniejszych uniwersytetów badawczych w USA
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
26 czerwca 2025 w Warszawie odbyła się uroczystość podpisania umowy o współpracy badawczej pomiędzy Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa a University of Nevada, Reno (UNR), należącym do grona najważniejszych uniwersytetów badawczych w USA.

Apel Portu Lotniczego Ławica: Nie pozostawiajmy bagażu bez opieki!
- Szczegóły
- Kategoria: Pozostałe
W czwartek, 26 czerwca, na poznańskim lotnisku Ławica rozegrały się sceny, które dla postronnych obserwatorów, w dobie wielu światowych zagrożeń, mogłyby uchodzić za początek bardzo złych wiadomości lub co najmniej filmu sensacyjnego — gdyby nie fakt, że były w pełni realne i zakłóciły w tym konkretnym momencie życie wielu osób chcących wylecieć z Poznania.

PLL LOT uruchomi rejsy z Gdańska do Stambułu
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Konsekwentnie realizując plany związane z rozwojem działalności na lotniskach regionalnych, Polskie Linie Lotnicze LOT uruchamiają nowe połączenie na trasie Gdańsk – Stambuł.

Nowy wiadukt i przystanek kolejowy w Radomiu ułatwią też dojazd Air Show Radom 2025
- Szczegóły
- Kategoria: Pozostałe
Po dwóch latach budowy otwarto w Radomiu wiadukt na ulicy Żeromskiego i nowy przystanek kolejowy Radom Wschodni. Dzięki tej inwestycji pasażerowie odlatujący z Portu Lotniczego Warszawa-Radom oraz widzowie cyklicznego Air Show będą mogli wygodnie dotrzeć na pokazy lotnicze prosto z pociągu.

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski od wczoraj rozpoczął pracę na ISS
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Załoga misji Ax-4 ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim weszła z kapsuły Dragon na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w czwartek ok. godz. 14.25 czasu wschodnioeuropejskiego. Po ceremonii powitania pierwszy Polak na ISS niemal od razu zabierze się do pracy.

Kilka dni temu Brazylia, teraz Słowacja: Kolejny płonący balon
- Szczegóły
- Kategoria: Pozostałe
Na Słowacji, w miejscowości Bolešov w powiecie Ilava, doszło do tragicznego wypadku balonu na ogrzane powietrze. Podczas lotu balon zaczął nagle płonąć, a ogień szybko ogarnął całą konstrukcję jeszcze w powietrzu.

Będziecie zaskoczeni, jak piloci Boeinga 747-400 mogą uratować się przez dach kokpitu
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Mało kto wie, że w kultowym Boeingu 747-400 piloci mają możliwość ucieczki przez właz awaryjny w dachu kokpitu. To ostatnia deska ratunku, gdy wszystkie inne drogi ewakuacji są zablokowane.

Uznański-Wiśniewski z orbity: kiedy wyjrzałem przez okno, widok był po prostu oszałamiający
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
To wspaniała chwila, aby spojrzeć na Europę i nasze kraje - powiedział w czwartek z pokładu kapsuły Dragon, która zmierza w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, Sławosz Uznański-Wiśniewski. Dodał, że gdy po raz pierwszy wyjrzał przez okno, „widok był po prostu oszałamiający”.